Европска унија покушава да докаже да не окреће леђа „западном Балкану“

ЊЕНА РЕАКЦИЈА  ОЧЕКИВАНО ПУНА `ДЕЗИНФОРМАЦИЈА`, РУСИЈЕ И КИНЕ – К`О ПАС БУВА

* „На Западном Балкану криза се користи за јачање постојећег наратива да ЕУ окреће леђа том региону, у којем настављају да бујају теорије завере према којима је корона вирус америчко биолошко оружје»

* Бриселски портал Еурактив преноси да је ЕУ у понедељак одобрила пакет помоћи од 38 милиона евра за Западни Балкан, од чега ће највећи део, 15 милиона евра, отићи Србији, пандемијом "најтеже погођеној земљи региона“

* ФАКТИ: У Бриселу не крију незадовољство што је Вучић 15. марта, када је прогласио ванредно стање, негодовао због неспремности ЕУ да помогне. Рекавши: «Европска солидарност не постоји. То је била бајка на папиру. Послао сам посебно писмо јединој земљи која може да помогне, а то је Кина». Брисел је, међутим, своју помоћ одобрио две недеље касније. И, не би је, по свему судећи, ни одобрио да Вучић ово није рекао и да Кина и Русија не помажу Италији, а не ЕУ или Немачка и Француска!

_____________________________________________________________________

        ЕВРОПСКА служба за спољне послове (ЕЕАС) оценила је да се криза у вези с пандемијом корона вируса на Западном Балкану користи за тврдње да Европска унија "окреће леђа" том региону.

        "На Западном Балкану криза се користи за јачање постојећег наратива да ЕУ окреће леђа том региону, у којем настављају да бујају теорије завере према којима је корона вирус америчко биолошко оружје", навела је ЕЕАС у данас објављеном допуњеном специјалном извештају о дезинформацијама у вези с пандемијом.

        Извори блиски Кремљу, као и неколико локалних извора у чланицама ЕУ, земљама Источног партнерства, Западног Балкана, Блиског истока и земљама Африке тврде да ЕУ не успева да изађе на крај с пандемијом и да је близу распада, да је себична и да издаје сопствене вредности, док су, супротно ЕУ, Русија и Кина "одговорне силе", као и да ЕУ користи кризу за остваривање својих интереса, наводи се у извештају.

        "Тврдње да се ЕУ распада због кризе са корона вирусом доминирају друштвеним мрежама у свим анализираним регионима", наводи ЕЕАС.

        У извештају се додаје да се широм света наставља бујање дезинформација у вези с пандемијом корона вируса, с потенцијално штетним последицама по јавно здравље.

        "У ЕУ и другде, циљ координисаних порука дезинформативног садржаја је да рањиве мањине назове узроком пандемије и да подстакне неповерење у способност демократских институција да понуде ефикасне одговоре", пише у допуњеном извештају.

        Неке државе и актери које државе подржавају, теже, како се наводи, "искоришћавању здравствене кризе за остваривање геополитичких интереса, често директно доводећи у питање кредибилитет Европске уније и њених партнера".

        "У Кини, државни медији и владини званичници промовишу недоказане теорије о пореклу корона вируса, а у медијским извештајима истичу се изрази захвалности неких европских лидера за кинеску помоћ", пише у извештају.

        Наводи се и да "кинески медији под контролом државе промовишу идеју да је кинески модел супериоран у борби против корона вируса".

        У тексту посвећеном извештају ЕЕАС, бриселски портал Еурактив наводи да је ЕУ у понедељак одобрила пакет помоћи од 38 милиона евра за Западни Балкан, од чега ће највећи део, 15 милиона евра, отићи Србији, пандемијом "најтеже погођеној земљи региона".

        Упркос томе, наводи Еурактив, на билбордима у Србији захвалност за помоћ изражава се једино кинеском председнику Си Ђинпингу, речима "Хвала, брате Си!".

        Еурактив подсећа и да је председник Србије Александар Вучић 15. марта, када је прогласио ванредно стање, негодовао због неспремности ЕУ да помогне.

        "Европска солидарност не постоји. То је била бајка на папиру. Послао сам посебно писмо јединој земљи која може да помогне, а то је Кина", наводи Еурактив речи Вучића.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари