Амбасада Русије: PIC се и меша у послове БиХ - што пре укинути спољни протекторат над њом

ОСПОРИЛА ПРИСТУП И КЉУЧНЕ СТАВОВЕ ЗАПАДНОГ ДЕЛА „МЕЂУНАРОДНЕ ЗАЈЕДНИЦЕ“

* „Принуђени смо са жаљењем констататовати да је улога међународне заједнице у унутрашњем животу БиХ на рубу мешања и понекад чак прелази ту границу... То више личи на политички алат за промовисање агенде која нема никакве везе с применом мировног споразума

* „Овакав облик комуникације с институцијама суверене земље је упитан са становишта општеприхваћених норми међународног права... Нису добри покушаји да се својом агендом замене сасвим ефикасни дејтонски механизми за функционисање БиХ, који већ четврт века осигуравају крхку етничку равнотежу у земљи

* Из саопштења Амбасаде РФ: „Полазимо од тога да је независност правосудних институција БиХ од спољних и унутрашњих утицаја темељни правни постулат. Уверени смо да ово треба бити искључиво унутрашњи процес. Категорички је неприхватљив сваки покушај вршења политичког притиска на институте правосуђа у БиХ

* ФАКТИ: Да ли је добро што је амбасада РФ наступила са ових позиција и са овим оценама и ставовима? Добро је, нема сумње! Међутим, није добро што Русија ставове само западних чланица  признаје за ставове PIC, па их критикује као ставове „међународне заједнице“. крајње је време да Русија објави да за ставове PIC и међународне заједнице признаје само оно са чиме се у PIC сагласе њени представници!

________________________________________________________________

       АМБАСАДА Русије у БиХ није подржала коминике Управног одбора Савета за спровођење мира (PIC) јер сматра да је низ порука дела међународне заједнице у том документу на рубу мешања у унутрашња питања суверене земље и да то више личи на политички алат за промовисање агенде која нема никакве везе с применом мировног споразума.

       „Овај облик комуникације с институцијама суверене земље је упитан са становишта општеприхваћених норми међународног права", саопштено је из руске Амбасаде у БиХ.

       У саопштењу се истиче да Русија, као гарант Општег оквирног споразума за мир у БиХ, доследно заговара суверенитет и територијални интегритет БиХ, неповредивост темељних дејтонских принципа равноправности три конститутивна народа и два ентитета са широким уставним овлаштењима.

       „Нажалост, наши партнери су избегли да јасно изразе пуну подршку овим принципима", додају из Амбасаде РФ у БиХ.

       Напоменули су да је задатак међународне заједнице подстицање дијалога у духу међусобног поштовања и разумевања међу народима БиХ по свим важним за њих питањима, подршка и подстицај позитивних процеса, а не покушаји да својом агендом замене сасвим ефикасне дејтонске механизме за функционисање БиХ, који већ четврт века осигуравају крхку етничку равнотежу у земљи.

       „Сматрамо да је кључно независно решење локалних страна свих проблема с којима се суочава БиХ на основу компромиса и консензуса, позивамо да се сконцентришемо на уједињавајућој агенди, те да радимо на успостављању истинског националног помирења, снажно одбацујемо страно мешање у унутрашње ствари БиХ", наводе из Амбасаде Русије у БиХ.

       Из Амбасаде додају да препознају значај реформи, укључујући и ону у правосуђу.

       „Међутим, полазимо од тога да је независност правосудних институција БиХ од спољних и унутрашњих утицаја темељни правни постулат. Уверени смо да ово треба бити искључиво унутрашњи процес. Категорички је неприхватљив сваки покушај вршења политичког притиска на институте правосуђа у БиХ. Њима је неопходно гарантовати могућност независне и непристране делатности", истиче се у саопштењу.

       У саопштењу се додаје да Русија не дели приступе својих партнера у вези проблема економских миграната који пролазе кроз БиХ "балканском рутом" до западноевропских земаља.

       „Признајемо важност напора ЕУ да пружи материјалну помоћ БиХ по овом питању, али сматрамо да ова подршка не би требало да буде усмерена на њихово задржавање у БиХ, већ на проналажење дугорочног и свеобухватног решења овог озбиљног проблема, који већ има трагичне последице по БиХ", додаје се у саопштењу.

       Из Амбасаде Русије у БиХ наглашавају да је 25 година од потписивања Дејтонског споразума прекретница за процену улоге међународне заједнице у сувереној, савременој БиХ.

       „Принуђени смо са жаљењем констататовати да је улога међународне заједнице у унутрашњем животу БиХ на рубу мешања и понекад чак прелази ту границу. Полазимо од потребе да се што пре укине спољни протекторат неспојив са суверенитетом БиХ, који представља Канцеларија високог представника и који не само не доприноси процесима стабилизације у земљи, већ често постаје и извор локалних проблема", истичу из Амбасаде Русије у БиХ.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари