Више стотина хиљада Француза буни се против много бољег закона о раду од Вучићевог и Дачићевог

ПРОТЕСТИ ТРАЈУ ВЕЋ ДРУГИ МЕСЕЦ И НЕМА ЗНАКОВА ДА ЋЕ СКОРО ПРЕСТАТИ

  • Демонстрације у 200 градова. Полиција користила шок-бомбе и сузавац. У Паризу око 30 приведених. У Нанту и барикаде…
  • Лидер једног од водећих синдиката „Радничка сила“ - Жан-Клод Маји - поручио је влади: „Ми не можемо да прихватимо ни једну од предложених мера. Ми смо веома зачуђени што либерализацију тржишта рада намеће Социјалистичка партија која би требало да брани потпуно супротне принципе“

        ВИШЕ од 100.000 људи данас је изашло на улице више француских градова у серији протеста против реформи рада а дошло је и до сукоба полиције и демонстраната у којима је више људи повређено.

        Француски синдикати тврде да је у протестима учествовало неколико стотина хиљада људи, а до сукоба је дошло у Паризу, Нанту и Рену, јавио је АФП.

        Демонстранти сматрају да реформисање радног законодавства олакшати компанијама да отпуштају запослене и додатно угрозити радничка права и зато су изашли на протесте широм земље.

        Од Париза преко Лила на северу Француске, па до Стразбура и Тулуза, у 200 градова су организовани протести, наводи АФП.

        У Рену је полиција употребила сузавац и шок бомбе против демонстраната, при чему је повређено троје припадника снага безбедности, а према још непотврђеним информацијама, и 19 демонстраната.

        У Нанту су демонстранти подигли барикаде и бацали флаше, каменице и јаја а полиција је узвратила сузавцем и шок бомбама.

        Полиција је на париском Тргу Републике привела око 30 демонстраната

        Протести трају већ други месец. Лидер једног од водећих синдиката „Радничка сила“ - Жан-Клод Маји - поручио је влади: „Ми не можемо да прихватимо ни једну од предложених мера. Ми смо веома зачуђени што либерализацију тржишта рада намеће Социјалистичка партија која би требало да брани потпуно супротне принципе“.

        У Француској је незапосленост прела 10 одсто. Зато сви француски синдикати предложени закон називају „историјским регресом“.

        Међутим, премијер Мануел Валс је већ објавио: да његова влада нема намеру да одступи.

        Нема знакова да ће протести скоро престати.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари