Трамп у Варшави: Јачаћемо сарадњу унутар NATO и због дестабилизујућег деловања Русије

А У ИЗБОРНОЈ КАМПАЊИ 2016. НАЗИВАО ЈЕ NATO „ЗАСТАРЕЛОМ ОРГАНИЗАЦИЈОМ“

Доналд Трамп са Анджејом Дудом

  • Трамп је у Варшави, најблаже речено, хвалио на сва уста и америчко оружје: „Нико се ни не приближава нашем нивоу. То је чињеница. Када будете куповали војну опрему, надам се да ћете мислити искључиво на САД". Најблаже речено, јер када Клинтон-Буш-Обама-Трамп на оваквом скупу америчких вазала изговори „надам се“ – глас преко тога не мора ни подизати...
  • Са домаћином, Анджејом Дудом, договорио се о испоруци америчких ракета Patriot Пољској
  • Варшава покушава да уз помоћ Вашингтона постане значајан европски политички центар

        СЈЕДИЊЕНЕ Државе имају намеру да испуњавају све своје савезничке обавезе унутар NATO - објавио је Доналд Трамп.

        Амерички председник је ово рекао у Варшави, по завршетку разговора са пољским колегом Анджејом Дудом. Притом је нагласио да ће се САД придржавати својих NATO-обавеза и због „дејстава Русије“.

        Додао је да Вашингтон сарадњу са партнерима из NATO сматра пресудно важном за „осујећивање конфликата и ратова међу великим силама“.

        Потом је још једном вратио Русији.

        Прецизирао је да ће Сједињене Државе учвршћивати и ширити сарадњу унутар NATO и да ће та сарадња бити „одговор на дејства и дестабилизујуће држање Русије“.

        Дуда и Трамп су разговарали, иначе, и од будућим руско-белоруским војним маневрима „Запад-2017“, реализацији пројекта „Висла“ и испорукама Пољској америчких ракета Patriot.

        Дуда је изразио спремност да његова земља постане „улазни хаб“ за испоруке америчког гаса Европи.

        После разговора са пољским председником, Трамп се срео и са лидерима земаља Три мора (Међуморја), то јест - земаља смештених између Балтичког и Црног мора и Јадрана, које у свим америчким плановима играју улогу стратешке тампон-зоне која одваја Русију од остатка Европе.

        Њима је председник САД обећао помоћ у сфери енергетике и заштиту од „било чијег монопола у тој области“.

        Ово се, наравно, односило на Русију и Газпром, а да би све изгледало колико-толико уверљиво, Трампа је још додао:

        „Сједињене Државе никада неће користити енергетику за принуђивање ваших земаља, али не можемо ни другима дозволити да то чине. Ми смо против монопола у тој области. САД су у отвореној, поштеној, конкурентној глобалној трговини енергентима. Америка ће бити партнер веран и достојан поверења у извозу и продаји наше енергије високог квалитета, а јефтине“.

          Овом сусрету су присуствовали председницима три балтичке државе, Вишеградске четворке, Аустрије, Словеније, Хрватске, Румуније и Бугарске.

         Као што је хвалио амерички течни гас, који би после улагања у инфраструктуру, између осталог изградњу терминала на Крку у Хрватској, требало да ослободи простор од Балтика преко Јадрана до Црног мора зависности од руског гаса, Трамп је хвалио на сва уста и америчко оружје.

         „Нико се ни не приближава нашем нивоу. То је чињеница. Када будете куповали војну опрему, надам се да ћете мислити искључиво на САД“, рекао је Трамп.

         А када Клинтон-Буш-Обама-Трамп на оваквом скупу америчких вазала изговори „надам се“ – глас преко тога не мора ни подизати...   

         Хрватски експерти су за ово окупљање припремили списак 157 пројеката у вредности од 45 милијарди евра који би постепено, користећи средства из кохезионог фонда Европске уније и надајући се америчким улагањима, требало да помогну да се инфраструктурно повеже и модернизује регион, углавном посткомунистички, како би лакше смањио привредно заостајање за Западом.      

        Трамп је у Варшави изјавио да су се у прошлогодишње америчке председничке избор могле мешати „како Русија, тако и друге земље“.

        Трампова посета је показала да Пољска настоји да уз помоћ Вашингтона постане значајан европски политички центар. И да у том подухвату узме Хрватску за млађег партнера.

        Зто је и Трамп је, као и Дуда, пред самит настојао да развеје бојазни због којих су према пројекту Три мора резервисане неке чланице, попут Аустрије, Чешке, Словачке и Бугарске, које подозревају да Пољска заједно с Хрватском прави неки свој блок против главне осе у ЕУ Берлин-Париз. И то - под покровитељством Трампа.       
      

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари