ТРАМП: Морамо са Москвом против Исламске државе, нећемо ваљда ратовати и са Русијом!?

ПРЕДСЕДНИЧКИ КАНДИДАТИ-РЕПУБЛИКАНЦИ ПОТПУНО СЕ РАЗИШЛИ ПОВОДОМ СПОЉНЕ ПОЛИТИКЕ САД

  • Доналд ТРАМП, водећи председнички кандидат међу републиканцима, нагласио је да Вашингтон мора тачно определити државне приоритете: „Да би се то могло урадити, потребни су тачни одговори на питања – са киме ратују САД, кога подржавају и колико смо спремни далеко да идемо ради постизања постављених циљева”
  • Један од двојице његових главних ривала, сенатор са Флориде Марко Рубио, тврдио је у Гринвилу да се Москви не сме веровати јер „стално прети суседним земљама, контролише 20 одсто територије Грузије и знатан део територије Украјине”. Он је затражио да се „успостави некадашња моћ НАТО и ојача његова улога – пре свега у Централној и Источној Европи

          ПРЕТЕНДЕНТИ на председнички номинацију Републиканске партије разишли су се – за време дебате у граду Гринвилу у Јужној Каролини – у процени: треба ли се обједињавати са Русијом ради уништења терористичке групације Исламска држава.

         Милијардер Доналд Трамп изнео је уверење да Русија САД може бити „користан савезник” у борби са Исламском државом. Притом је нагласио: „Сједињене Државе не смеју да воде рат на свим фронтовима истовремено”.

         У наставку је упозорио: „Ми трошимо милијарде долара на наше такозване савезнике, а притом чак и не знамо тачно ко су ти наоружани бојовници које ми подржавамо у Сирији. Желимо ли да наставимо овако и да откријемо нови фронт, против Русије? Бојим се да ћемо пре морати да то урадимо против Ирана”.

         Трамп је поновио: да је „атомски споразум” са Техераном, који је „прогурао” Барак Обама, „срамотан за САД”.

         Водећи председнички кандидат међу републиканцима нагласио је да Вашингтон мора тачно определити државне приоритете: „Да би се то могло урадити, потребни су тачни одговори на питања – са киме ратују САД, кога подржавају и колико смо спремни далеко да идемо ради постизања постављених циљева”.

         Један од двојице његових главних ривала, сенатор са Флориде Марко Рубио, тврдио је у Гринвилу да се Москви не сме веровати јер „стално прети суседним земљама, контролише 20 одсто територије Грузије и знатан део територије Украјине”.

         Рубио је затражио да се „успостави некадашња моћ НАТО и ојача његова улога – пре свега у Централној и Источној Европи.

         Модератор дебате замолио је гувернера државе Охајо, Џона Кејсика, да прецизира у чему је за САД „руска опасност”.

         „Сједињене Државе морају јасно да ставе до знања – рекао је Кејсик – шта очекују од Русије, али јој притом не треба претити и називати је противником. Момци у Украјини се боре за своју слободу и заслужују је, то се не сме доводити у питање. Сваки напад – под изговором заштите права оних који говоре руски – мора да буде сматран нападом на НАТО”.

         Бивши гувернер Флориде Џеб Буш, одбацио је могућност сарадње са Русијом у регулисању сиријске кризе:

         „Чудно је чак и претпоставити да Русија поводом Сирије може бити партнер САД. Руси у Сирији не бомбардују припаднике Исламске државе. Они уништавају снаге које ми тамо помажемо. Подржавам курс срачунат на обуздавање Русије. Не сме се дозволити да Русија учвршћује свој утицај у Сирији”.

         У Гринвилу се, наравно, разговарало и о пооштравању контроле над миграционим токовима.

         Трамп је поново обећао да ће „подићи зид на граници са Мексиком”.

         Рубио се изјаснио против давања амнестије илегалним мигрантима који се већ налазе на територији САД. Притом је указао: „Безмало 40 одсто оних који у САД улазе са визама – крше услове боравка и настоје да остану дуже него што им је одобрено”.

         Сенатор из Тексаса Тед Круз, који је победио на гласању кокуса у Ајови, такође се изјаснио за оштрију контролу усељавања у САД.

         Кејсик је предложио да се против нелегалних имиграната примењују „мере финансијског карактера”, односно да им се изричу казне и да се присиле да плате порез за време недозвољеног боравка на америчкој територији. А да им се потом дозволи да раде, без добијања америчког држављанства.

         Било је речи и о неизбежној теми: како Америци вратити некадашњу величину.

         Круз је обећао: „Ако будем изабран за председника САД – смело ћу гледати у очи непријатељима и осигурати безбедност Америке”.

         Рубио је нагласио: „Непријатељи се морају бојати Америке, а пријатељи јој веровати”.

         Неурохирург Бен Карсон изнео је тврдњу да је Стаљин „тежио да поткопа морални дух и патриотизам Америке”. (Друштвене мреже су врло брзо „прокључале” од указивања да је Карсон измислио да је Стаљин тако нешто икада рекао).

         Трамп је нагласио да пред САД стоје озбиљни проблеми и да је његова намера да „Америку поново учини великом”.

         Наредни прајмериз биће управо у Јужној Каролини. У случају републиканске партије, одлучиваће се о њених 50 делегата на партијском конгресу.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари