Реису Кавазовићу стигла порука припадника ИД Селимовића: Молим Алаха да те закољем на Башчаршији

АМИР СЕЛИМОВИЋ ДО ПРЕ ГОДИНУ ДАНА ЖИВЕО У СЕЛУ СВОЈАТЕ КОД ЖИВИНИЦА

Реис Кавазовић

  • Ево и претње чији је потписник извесни Салахудин, који је такође из БиХ и бори се на страни Исламске државе: „Иселите се у земљу ислама. А они који не могу и имају оправдан разлог, а Алах најбоље зна ко су они, борите се тамо, борите се против њих, ако можете постављајте експлозиве испод аута, у њиховим кућама, свима њима. Ако можете, узмите отров, ставите им у пиће, у јело, нека цркну од муке, од отрова. Убијајте их на сваком мјесту, гдје год стигнете, по Босни, по Србији, по Санџаку, ви то можете, Алах ће вас помоћи”
  • Претње учестале откако је Исламска заједница у БиХ - крајем прошле године - покренула свеобухватну акцију укидања параџемата који, према подацима безбедносних агенција, представљају базу за регрутовање радикалних исламиста и њихово упућивање на ратишта у Сирији и Ираку. Тачан број параџемата није познат, али се ради о неколико десетина

        МУСЛИМАНСКЕ верске власти у БиХ воде акцију затварања илегалних селафијских молитвених заједница у којима се регрутују џихадисти за рат у Сирији, али они им узвраћају језивим претњама.

        „Молим Алаха да реису-л-улему у БиХ Хусеина еф. Кавазовића и његове сљедбенике шије закољем насред Башчаршије“ - део је претње коју је, преко видеоснимка на Youtube, упутио Амир Селимовић, припадник тзв. Исламске државе пореклом из БиХ.

        Селимовић је до пре годину дана живео у селу Својате код Живиница, недалеко од Тузле. У Сирију је отишао са супругом и дететом.

        „Ја сам дијете из пакла довео у благостање, једино је благостање гдје влада шеријат. Цркните од муке, ми знамо да ће владати шеријат цијелим свијетом. Ако се не покајете, радујте се својој пропасти и наранчастим комбинезонима. Ово је порука свим медијима Иблисовим у БиХ”, рекао је Селимовић у истој видеопоруци, па додао:

        „Како вас није срамота хвалити реиса, охалалио (благословио) је камату, судјеловање у невјерничким војскама у борби против муслимана, за ког су демократија и куфр (безбожништво) и ислам исто“.

        Селимовић међу неколико десетина грађана БиХ који су, последњих неколико година, почели практиковати тзв. такфир-идеологију, односно радикални ислам.

        Селимовићева, а и сличне поруке других џихадиста, шаблонизоване и су иусклађене су са већ добро познатом агресивном кампањом Исламске државе.

        Ево једне, чији је потписник извесни Салахудин, који је такође из БиХ и бори се на страни Исламске државе: „Овај ајет је довољан да се иселите у земљу ислама. А они који не могу и имају оправдан разлог, а Алах најбоље зна ко су они, борите се тамо, борите се против њих, ако можете постављајте експлозиве испод аута, у њиховим кућама, свима њима. Ако можете, узмите отров, ставите им у пиће, у јело, нека цркну од муке, од отрова. Убијајте их на сваком мјесту, гдје год стигнете, по Босни, по Србији, по Санџаку, ви то можете, Алах ће вас помоћи”.

        Подаци безбедносних агенција БиХ показују да су безмало сви који су из БиХ отишли у ИД припадали тзв. селафијском покрету и да су били у „параџематима”.

        Група муслимана која молитву обавља у једној џамији или месџиду зове се - џемат.

        Џемат укључује заједничку молитиву али не ограничава се само на молитву, него је оквир и за друге верске активности у заједници.

        БиХ је законом о слободи вера прецизирала да верски живот у тој земљи могу организовати Исламска заједница у БиХ, Католичка црква и Српска православна цкрва. Кад је реч о муслиманима, ово у пракси значи да су све џамије и месџиди део Исламске заједнице, имами који их предводе су запослени у Исламској заједници у БиХ...

        Сви постојећи параџемати организовани су мимо институција Исламске заједнице у БиХ, особе које их предводе су самопроглашени имами, а углавном пропагирају идеје које нису у складу са исламом који практикују муслимани у БиХ.

        Муслимани у БиХ су, од доласка ислама, сунити и припадају ханефијском месхебу који се сматра најлибералнијим правцем у исламу.

   Амир Селимовић

        Хилмо Неимарлија, бивши председник Сабора Исламске заједнице у БиХ и бивши професор Факултета исламских наука у Сарајеву, а и један је од аутора Устава Исламске заједнице, појашњава да у земљама попут БиХ где је ислам институционално организован не могу постојати џемати који нису део Исламске заједнице.

        „Исламска заједница у БиХ представља континуитет ислама на овим просторима од Мухамеда а. с. и његове заједнице. Исламска заједница у БиХ носилац је вјерског ауторитета и тумач правних прописа ислама. Дакле, да би џемат као основна јединица вјерске заједнице био ваљан, мора бити дио Исламске заједнице а имам односно хатиб мора имати овласти које му повјери реису-л-улема. Такођер, да би намаз који се обави у џемату био ваљан, мора га предводити имам овлаштен од реису-л-улеме”.

        Неимарлија наглашава да тзв. параџемати немају ништа од споменутог те стога и носе такав назив.

        Крајем прошле године је Исламска заједница у БиХ покренула свеобухватну акцију укидања параџемата који, према подацима безбедносних агенција, представљају и базу за регрутовање радикалних исламиста и њихово упућивање на ратишта у Сирији и Ираку. Тачан број параџемата није познат, али се ради о неколико десетина. Углавном су смештени у руралним срединама, у приватним објектима.

        Неки од њих налазе се и у већим градовима а један од таквих деловао је и у једном од сарајевских приградских насеља. Налазио се у насељу Заклопача, у непосредној близини аеродрома.

        Кућу која је по идеји вехабијског лидера из Горње Маоче Нусрета Имамовића адаптирана за месџид својевремено је купио Сеад Реџематовић, држављанин Црне Горе.

        Реџематовић је често долазио у Горњу Маочу. Ту је заједно с Алмером Салиховићем боравио и у јутро 28. октобра 2011. Тог дана с њима је био и Мевлид Јашаревић који је неколико сати касније у Сарајеву пуцао на зграду Амбасаде САД-а и ранио полицајца који је радио на њеном осигурању.

        У међувремену је Реџематовић протеран из БиХ.

        Алмер Салиховић је међу првим добровољцима кренуо пут Сирије, где је убрзо погинуо. И многи други ће из овог месџида кренути пут Сирије и Ирака, да би се придружили Исламској држави.

        Један од свједока у процесу против Хусеина Билала Боснића потврдио је да су ту долазили они који ће отићи на ратиште у Сирији, а месџид је давао и уточиште повратницима са сиријског ратишта.

        Као предавачи у месџид долазе Мирсад Омеровић звани Ебу Теима из Беча. Он је почетком 2015. ухапшен у Бечу због подршке ИД.

        У главном аустријском граду недавно је почео судски поступак у којем је Омеровић оптужен да је, међу осталим, за одлазак у ИД врбовао девојчице Сабину Селимовић и Самру Кешиновић. Обе су погинуле у Сирији: једна од њих је, ухваћена приликом покушаја бега, била зверски мучена.

        Месџид је привукао и појединце којима је вехабизам био покриће за криминал. Бајро Икановић, сада један од команданата у редовима ИД, довео је неколико особа из крим-миљеа који су почели да рекетирају власнике кафића и трговина, плашећи их својим вехабијским пријатељима.

        Амир Селимовић, који је последњи у низу упутио претење из Сирије, такође је био припадник једног од параџемата који се налази недалеко од Тузле.

        Претње припадника ИД су појачане након што је парламент БиХ усвојио закон којим је придруживање било којој паравојној или параполицијској јединици прогласио за кривично дело.

        Рок за затварање параџемата истекао је крајем фебруара ове године. Исламска заједница саопштила је да је значајан део нелегално организованих џемата пристао да се интегрише у Исламску заједницу БиХ, али део то и даље одбија.

        Независне новине/Јутарњи
 
Категорије: 

Слични садржаји

Коментари