Савет безбедности УН:Месечни хуманитарни прекид ватре за Источну Гуту

АМБАСАДОР СИРИЈЕ: БИЋЕ ГУТА КАО АЛЕП У КОЈЕМ САДА МИРНО ЖИВИ МИЛИОН ЉУДИ

  • Циљ је омогућавање доставе хуманитарне помоћи, пружање медицинских услуга и евакуација болесних и најтеже повређених
  • Амбасадор Русије у Савету безбедности УН Василиј Небензја оценио је да Сједињене Државе у Сирији „решавају своје геополитичке проблеме“! И да то чине са „проблематичним легитимитетом“

          САВЕТ безбедности УН једногласно је данас усвојио резолуцију којом се тражи неодложни хуманитарни прекид ватре у Сирији у трајању од месец дана.

          Циљ је омогућити доставу хуманитарне помоћи, медицинске услуге и евакуацију болесних и најтеже повређених".

          "Ово није мировни споразум за Сирију, текст је чисто хуманитаран", рекао је шведски амбасадор у УН Олоф Ског, један од предлагача резолуције.

          Западне земље су током преговора одбиле руски захтев да сви хуманитарни конвоји морају добити зелено светло владе у Дамаску.

          Предвиђено је да су из прекида ватре искључени Исламска држава и Ал Каида. На захтев Москве, изузете су и "друге особе, групе и ентитети повезани с Ал Каидом и Исламском државом, као и друге групе које је СБ означио као терористичке".

          Ти изузеци би могли да омогуће различита тумачења, будући да Дамаск терористима сматра побуњеничке групе које имају подршку Запада. Због тога, сматрају упућени, поштовање прекида ватре би могло бити прилично насумично.

          Такође на захтев Русије, СБ ће се за 15 дана поново састати да би утврдио поштовање примирја.

          С друге стране, резолуција позива на моментално подизање опсада насељених места попут Источне Гуте, Јармука, Фуе и Кефраје.

          Амбасадор Русије у Савету безбедности УН Василиј Небензја оценио је да Сједињене Државе у Сирији „решавају своје геополитичке проблеме“! И да то чине са „проблематичним легитимитетом“.

          Притом је нагласио да Москва неће дозволити да се текст резолуције интерпретира како коме падне на памет.

          Одговарајући на поређења стања у Источној Гути сада са стањем у Алепу у децембру 2016, сиријски амбасадор Башар Џафари је прихватио поређење рекавши да ће "Источна Гута постати нови Алеп".

          "Да, Источна Гута ће бити нови Алеп, данашњи Алеп, онај у ком милиони људи нормално живи", рекао је он. Затим је исто предвиђање изнео и за провинцију Идлиб.

          Хуманитарна помоћ је потребна за више од 13 милиона Сиријаца, од чега је преко шест милиона интерно расељено.

          (Бета - Факти)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари