Порошенко жели нови рат - украјинска армија само чека да се осуше путеви

КИЈЕВСКИ РЕЖИМ СВЕ ВИШЕ ПОКАЗУЈЕ ДА НЕ УМЕ ДА ЖИВИ БЕЗ РАТА И МАЈДАНА

Петар Порошенко

  • Мински споразуми се у Кијеву доживљавају као да су донети противно интересима Украјине и да подривају њену безбедност и суверенитет. Зато се они, наравно, неће спроводити
  • Такав курс на крају ће бити суицидан за Украјину. Обнављање борбених дејстава у Украјини неминовно ће повући за собом заоштравање ситуације на кримско-украјинској граници. За то се припремају и кијевски лидери. Није случајно што се у Херсонској области, под вођством Ленура Исљамова, формира специјални националистички батаљон чији је циљ насилно враћање Кримског полуострва у састав Украјине

         ПРЕДСЕДНИК Украјине Петар Порошенко признао је да је мирни сценарио решавања сукоба у Донбасу за њега немогућ.

         С таквом прокламацијом Порошенко је наступио на свечаности посвећеној годишњици формирања јединице Националне гарде Украјине, батаљона „Генерал Куљчицки“.

         „Ситуација на фронту никако нам не дозвољава да будемо спокојни. Борбе које се сад воде у индустријској зони поред Авдејевке и концентрисање непријатељских оружаних формација, као и тенкова и артиљерије, никако нам не дозвољавају да се надамо гарантованом мирном развоју догађаја“ — изјавио је Петар Порошенко.

         Своје обраћање завршио је такође веома ратоборном прокламацијом: у поређењу са 2014. годином, Оружане снаге Украјине више „нису оне старе“. Украјинска армија је, по његовом мишљењу, била успешно модернизована и сада је спремна за нови рат.

         Како треба тумачити ту изјаву Петра Порошенка? Да то није директан позив да се заборави на Минске споразуме и, ако јесте, када треба очекивати обнављање војних дејстава? С тим питањима се дописник информативне агенције „Харков“ обратио војном стручњаку РИСИ Јурију Котеноку.

         Мински споразуми се у Кијеву доживљавају као да су донети противно интересима Украјине и да подривају њену безбедност и суверенитет. Зато се, наравно, неће спроводити.

         Украјинске формације се, када добију наређење које, наравно, није јавно, упућују према положајима ДНР и ЛНР и покушавају да заузму тзв. „сиву зону“, неутрални појас, која на различитим деловима фронта може да износи од 1-2 километра до неколико стотина метара. То се догађа свуда, почевши од азовске обале на југу, па све до Луганске Народне Републике на северу. Сада су, фактички свуда, украјинске јединице заузеле тај ничији појас, стварајући претњу за положаје република Новоросије“ — истакао је Котенок.

         У овом тренутку украјинска армија заиста само чека да се повуче пролећна бљузгавица и осуше путеви. Тада ће Кијев распршити све илузије о намерама да спроведе Минске споразуме, а то значи да ће се рат наставити новом снагом. То се може видети, ако ништа друго, по недавно усвојеној концепцији националне безбедности коју је потписао Порошенко. У документу се отворено Русија проглашава главним непријатељем Украјине, а прекид „окупације“ Донбаса приоритетним задатком Оружаних снага Украјине.

         „Нешто градити и постојати у мирнодопским условима, у условима невођења рата, ван мајдана, актуелни владари Украјине не могу“ — истиче Котенок.

         Такав курс, иако је неизбежан и потпуно се уклапа у менталитет кијевске власти, на крају ће бити суицидан за Украјину. Обнављање борбених дејстава у Украјини неминовно ће повући за собом заоштравање ситуације на кримско-украјинској граници. За то се припремају и кијевски лидери. Није случајно што се у Херсонској области, под вођством Ленура Исљамова, формира специјални националистички батаљон чији је циљ насилно враћање Кримског полуострва у састав Украјине.

         „То је шизофрена зараза која ће изјести Украјину изнутра. Криза извршне власти се стално погоршава, и у таквим условима им не преостаје ништа друго него да нападају. Сваки успех, свако напредовање на доњецком и луганском правцу неминовно ће довести до тога да ће Украјина покушати да испровоцира на конфронтацију и Русију“ — појашњава Котенок.

         Иван Верихов

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари