The National Interest: Битка за Мосул уопште није пресудна за рат против Исламске државе

ЛИЗ ГРАНДЕ: У МОСУЛУ ЈЕ НА ХУМАНИТАРНОМ ПЛАНУ СВЕ ГОРЕ И ОД НАЈГОРИХ ОЧЕКИВАЊА

  • ГРАНДЕ: „Прогнозе су биле да ће рат ударити по милион људи, а да ће своје куће и станове напустити око 750.000. Међутим, град је напустило 940.000 људи. Њих око 320.000 је у избегличким логорима, а 390.000 код рођака, у џамијама или у државним смештајима“
  • Амерички лист: „Терористи у Мосулу нису доживели тотални пораз. У доброј су мери само истиснути из тог града и већ је поприлично знакова који говоре да ће Исламска држава следити пример Ал Каиде коју су САД 2002-ге биле потиснуле из Авганистана“

        ХУМАНИТАРНЕ последице војне операције у Мосулу горе су и од најгорих очекивања - саопштила је Лиз Гранде

        Она је координатор хуманитарне помоћи Ираку. Зато њене речи имају додатну тежину, а изговорила је:

        „Прогнозе су биле да ће рат ударити по милион људи, а да ће своје куће и станове напустити око 750.000. Међутим, град је напустило 940.000 људи. Њих око 320.000 је у избегличким логорима, а 390.000 код рођака, у џамијама или у државним смештајима. У наредних пола године ћемо за те људе морати да обезбедимо 300.000 долара помоћи“.

        Источни Мосул има 54 стамбене четврти - 15 њих је сравњено са земљом, а 23 су напола разорене.

        Гранде прогнозира да ће само обнова тога дела другог по величини града Ирака стајати око 900 милиона долара.

        Она прогнозира да ће се у Ираку наредних месеци појавити нових 100.000 избеглица јер предстоје борбе са исламском државом за ирачке градове Тал-Афар и Хавиџ и источне делове провинције Анбар.

Лиз Гранде

        Амерички лист The National Interest објавио је у међувремену да битка за Мосул - иако је званични Багдад већ тријумфално прогласио његово ослобађање - још није завршена.

        Такође: да та битка није постала пресудна у борби са Исламском државом. Јер, та терористичка формација само је остала без дела територије и одсад ће почети да се преоријентише на чисто терористичке методе.

        The National Interest отворено пита: због чега Доналд Трамп, који је до победе дошао и на обећањима промена у спољној политици, фактички наставља курс два своја претходника, увлачећи САД у операције које не доприносе безбедности Сједињених Држава нити их приближавају стратешким циљевима?      

        Лист посебно апострофира да је Ендрју Крофт, један од главних америчких генерала на Блиском Истоку, већ стигао да изјави како ће Мосул бити ослобођен за само неколико дана, да оцени да је ирачка армија у стању да „да фору најбољим оружаним снагама у свету“ и да иступи са тврдњом да је борба за Мосул била „као Стаљинград, само 10 пута гора“.

        The National Interest генералу Крофту отворено поручује да се упустио у „озбиљно искривљавање историјске истине“ јер је Стаљинград био почетак краја Хитлерове Немачке, а битка за Мосул неће имати такав стратешки значај. Уз овакво додатно образложење:

        „Терористи у Мосулу нису доживели тотални пораз. У доброј су мери само истиснути из тог града и већ је поприлично знакова који говоре да ће Исламска држава следити пример Ал Каиде коју су САД 2002-ге биле потиснуле из Авганистана“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари