Лидери ЕУ у Европском савету договорили пакт „Сталне европске сарадње у одбрани“

ОКУПИЛИ СЕ У БРИСЕЛУ И ДОГОВОРИЛИ ДА ОСТАВЕ НА СНАЗИ САНКЦИЈЕ ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ ПРОТИВ РУСИЈЕ

Жан-Клод Јункер и Федерика Могерини

  • Председник Европске комисије Жан-Клод Јункер објаснио да ће из посебног фонда бити уложена средства у развој и изградњу јединствених одбрамбених система Европске уније како би се уједначили стандарди и типови наоружања и избегло трошење новца на упоредну производњу истих типова оружја
  • Председник Европарламента Антонио Тајани указао на невоље са којима се суочава Унија због изласка Велике Британије из чланства, страховања грађана од неконтролисане мондијализације, дивље имиграције, тероризма и незапослености, нагласивши да то помаже популистима и екстремистичким снагама да се приближе власти у земљама Уније

        ЛИДЕРИ Европске уније у Бриселу оставиле су на снази санкције против Русије и најоштрије су данас осудили терористичке нападе у Европи и поручили да ће новим мерама и тешњом сарадњом осујетити ударе екстремизма и тероризма на Европу, док ће изградњом европске одбране и ангажовањем где год је претња изван граница ЕУ заштити грађане и допринети миру.

        Вође ЕУ су у првом документу дводневног заседања предочили да ће и новом технологијом и укључивањем у битку интернет-компанија веома ојачати борбу против насилног тероризма преко друштвених мрежа, сузбити финансирање и ширење екстремистичке идеологије, уз много делотворнију сарадњу чланица ЕУ и надзор граница.

        Они су посебно указали на нужност да се осујети долазак страних терориста, исто као и да се спрече екстремисти који стасавају унутар ЕУ.

        Председник Европског савета, Доналд Туск, саопштио је да су шефови држава или влада Уније одлучили да се од компанија власника друштвених мрежа издејствује увођење нових технологија којима ће се аутоматски препознавати и спречавати ширење терористичких штива и порука.

        Туск је рекао и да је „историјском одлуком“ усвојено стварање „Сталне европске сарадње у одбрани“ и договорено да се у року од три месеца донесу опипљиве мере за спровођење те одлуке.

        То значи, како је објаснио и председник Европске комисије Жан-Клод Јункер да ће из посебног фонда уложити средства у развој и изградњу јединствених одбрамбених система Европске уније како би се уједначили стандарди и типови наоружања и избегло трошење новца на упоредну производњу истих типова оружја.

        Стварање „европске одбране“, мада не и посебне европске армије, корак је на који су се нарочито Немачка и Француска одлучиле пошто је закључено да нова влада америчког председника Доналда Трампа више не жели да аутоматски јамчи стратегијску безбедност Европе.

        Вође ЕУ су напоменуле да односи са прекоатлантским савезницима и „сарадња ЕУ-NATO остају кључни за нашу свеукупну безбедност, омогућавајући нам да узвратимо на претње сајбер, хибридног рата и тероризма“.

        Председник Европског парламента Антонио Тајани је на почетку састанка вођа ЕУ предочио да невоље којима се суочава Унија изазване изласком Велике Британије из чланства, страховања грађана од неконтролисане мондијализације, дивље имиграције, тероризма и незапослености, нагласивши да то прети да доведе до тога да ће се популисти и екстремистичке снаге приближити власти у земљама Уније.

        Тајани је упозорио да ЕУ „више не сме дозволити да токовима миграција господаре мреже кријумчара белог робља“ и рекао да је нужна далеко оштрија битка против дивље имиграције и темељита реформа права на азил и солидарне расподеле оних који траже азил међу чланицама ЕУ.

        Јер, како је указао, од 2012. је досад у Унији азил затражило 3,5 милиона људи, а УН процењују да ће идућих година у просеку у ЕУ стизати по још пола милиона азиланата, махом из Африке јужно од Сахаре због ширења пустиње, глади, тероризма, беде.

        Тајани решење види у стварању много јаче контроле границе, моћне граничне страже и помоћи угроженим афричким земљама да опораве привреду и отворе радна места, за шта би могло да се прикупи око 44 милијарди евра.

        Исто као и висока представница ЕУ Федерика Могерини, челник ЕП је нагласио да се центри за мигранте морају успоставити на границама земаља Сахаре и оценио да је неопходно снажно помоћи и обучити пограничну полицију Либије да стане на пут кријумчарима и дивљем приливу миграната у Европу.

        Вође ЕУ саслушаће предлоге британске премијерке Терезе Меј о мерама и начину како је Лондон замислио преговоре о изласку Велике Британије из чланства ЕУ и потом разговорима о споразуму новим односима две стране.

        Европска комисија је израчунала да би само доградњом јединственог тржишта продаје и промета и робе преко интернета друштвени производ у ЕУ могао порасти за 415 милиона евра годишње и отворити 200.000 нових радних места.

        „Европа која штити“ је такође та која подстиче привредни раст и запошљавање и то је кључно гесло с којим је на самит ЕУ дошао француски председник Емануел Макрон који је изненађујуће брзо успео да се с немачком канцеларком Ангелом Меркел договори о поновном активирању „немачко-француске осовине“ у ЕУ.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари