Американци праве азијско-пацифичку војну „мрежу“ за пецање Кине и обуздавање Русије

ПРАВЕ ПАКТ ЧИЈЕ БИ ЧЛАНИЦЕ ИЗВОДИЛЕ ЗАЈЕДНИЧКЕ ВОЈНЕ ВЕЖБЕ,

А ПОТОМ И ЗАЈЕДНИЧКЕ ОПЕРАЦИЈЕ

Ештон Картер

  • Шеф Пентагона Ештон КАРТЕР на међународној конференцији о безбедности у Сингапуру „Шангри-ла дијалог“: „Сједињене Државе не желе конфликте са Русијом и Кином. То су две велике силе. Ми их поштујемо и не желимо конфликте са њима. Међутим, морамо имати на уму и могућност да те земље направе избор који ће их супротставити САД и осталима. Ми се према томе морамо озбиљно односити.“
  • Као главне земље „мреже“ апострофирао је Јапан, Филипине, Вијетнам и Аустралију и додао да Вашингтон не жели ни хладни рат ни било какву конфронтацију у Јужном Кинеском мору. А у једном од интервјуа датих у Сингапуру, Картер је рекао да Сједињене Државе рачунају да и Русија може да буде „део регионалне безбедности“

        АМЕРИЧКИ министар одбране Ештон Картер предложио је данас да се убрза и продуби сарадња у области одбране у азијско-пацифичком региону ширењем „безбедносне мреже“ земаља чије би војске изводиле заједничке вежбе, а напослетку и спроводиле заједничке операције.

        Картер је на међународној конференцији о безбедности у Сингапуру „Шангри-ла дијалог“ рекао да је Кина добро дошла ако одлучи да приступи тој мрежи.

        „Мрежа је инклузивна, пошто свака држава и војска, без обзира на способност, буџет или искуство, може да допринесе. Свако добија право гласа, нико није искључен, и надам се, нико се неће сам искључити“, рекао је Картер, алудирајући на Кину.

        Картер је рекао да ће та безбедносна мрежа представљати „нови талас“ у азијско-пацифичкој безбедности.

        Он је говорио о могућностима за сарадњу с Кином, додајући, међутим, да ће САД остати, како је рекао, надмоћна сила.

        „Америка жели да прошири војне споразуме с Кином да би се усредсредила не само на сузбијање ризика већ и на практичну сарадњу. Наше две војске такође могу да сарађују“, рекао је Картер.

        Кина није послала свог министра одбране на скуп у Сингапуру, а Картер се није састао с члановима делегације Пекинга.

        Картер у Сингапуру није крио да Вашингтон жели војну сарадњу са земљама региона „ради обуздавања Русије“ и климатских промена. Подвукао је да нова „мрежа“ треба да буде „заштита од дејстава Русије која изазивају страховања“.

        Ово је било „хладно“, а одмах је уследило тактичко и привидно „топло“:

        „Сједињене Државе не желе конфликте са Русијом и Кином. То су две велике силе. Ми их поштујемо и не желимо конфликте са њима. Међутим, морамо имати на уму и могућност да те земље направе избор који ће их супротставити САД и осталима. Ми се према томе морамо озбиљно односити.“

        Он је као главне земље „мреже“ апострофирао Јапан, Филипине, Вијетнам и Аустралију и додао да Вашингтон не жели ни хладни рат ни било какву конфронтацију у Јужном Кинеском мору.

        У једном од интервјуа датих у Сингапуру, Картер је рекао и да Сједињене Државе рачунају да и Русија може да буде „део регионалне безбедности“.

        Факти - Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари