У Конгресу САД захтеви да Вашингтон иступи из споразума о ракетама средњег и малог домета

МОСКВА ОСТАНАК АМЕРИЧКИХ МАРИНАЦА У НОРВЕШКОЈ ГЛЕДА КАО НА ПРИПРЕМЕ ЗА РАТ

  • У Пентагону и Стејт департману страхују да би тај корак могао испровоцирати нову трку у наоружању

          У КОНГРЕСУ Сједињних Држава појавила се иницијатива да Вашингтон иступи из споразума са Русијом о ликвидацији ракета средњег и малог домета.

          Ово је објавио онлајн-лист Politico, који је истовремено навео да у Пентагону и Стејт департману страхују да би тај корак могао испровоцирати нову трку у наоружању.

          Иницијатор је конгресмен-републиканац из Алабаме, Мајк Роџерс, који је у образложењу свог предлога написао да је неодговорно и даље поштовати споразум којег је једини други учесник (Русија) фактички одрекао.

          Пре њега је други републиканац -  сенатор из Арканзаса Том Котон – представио нацрт закона у који би било унето да Русија наводно крши тај споразум.

          Усвајање таквог закон би фактички било први корак ка изласку Сједињених Држава из споразума.

          Котоновим нацртом се још дозвољава Вашингтону да ракетне технологије предаје савезницима САД.

          Politico су у војном и дипломатском врху САД потврдили да би потпуно поштовање споразума о ракетама средњег и малог домета било у интересу америчке безбедности. Истовремено су апеловали на Москву да се „врати пуном поштовању одредби споразума”.

          Лист наводи и изјаву заменика помоћника министра одбране САД за питања нуклеарног и ракетног обуздавања,Роберта Суфера, у којој он наглашава да Вшингтон рачуна да ће се Русија „вратити поштовању споразума”.

          Притом је, не прецизирајући шта има у виду, припретио  да ће САД „позвати Русију на одговорност за његово непоштовање”.    

          Сједињене Државе су у јулу 2014-те  први пут оптужиле Москву да крши одредбе споразума о ракетама средњег и малог домета.

          Потом је то чинио још неколико пута, а Русија је то сваки пут енергично одбацивала. Притом је указивала да САД за своја сумњичења не наводе апсолутно никакве доказе.

          Москва има сопствене примедбе поводом америчког (не)поштовања истог споразума.

          Споразум о којем је реч обавезује САД и Русију да не производе, не тестирају и не постављају балистичке и крстареће ракете копненог базирања средњег (од 1.000-5.500 километара) и малог домета (од 500 до 1.000 километара).

          У овом контексту, има смисла навести да је амбасада Русије у Ослу – поводом договора Норвешке и САД да амерички маринци остану у тој земљи – упозорила да се у Москви на тај корак гледа као на својеврсне припреме за рат.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари