Трамп повукао потез који може водити трговинском рату САД са Кином

ОТВОРИО ВРАТА ДРЖАВНОЈ ИСТРАЗИ ПОВОДОМ ТРГОВИНЕ ПРАКСЕ ПЕКИНГА И КРАЂЕ АМЕРИЧКОГ НОУ-ХАУ

  • Потписао је меморандум, којим је наложио представнику  Сједињених Држава за трговинске преговоре Роберту Лајтхајзеру да разјасни да ли је потребно покретати државну истрагу поводом могућих кршења од стране Кине „интелектуалних права америчких компанија“
  • Како је додатно објаснио један неименовани представник Беле куће, ово значи да ће Лајтхајзер – уколико процени да је потребно повести истрагу поводом метода трговине којима се служи Кина – имати мандат да сам иницира такву истрагу која би могла да траје до годину дана

          ДОНАЛД Трамп – како се и најављивало последњих дана – прекинуо је „радни одмор“ – да би повукао потез који ће му отворити могућност за појачавање притиска на Кину. Не само поводом Северне Кореје и њених ракетних проба и претњи да ће гађати не само острво Гуам, него и саму територију Сједињених Држава.

          Потписао је меморандум, којим је наложио представнику  Сједињених Држава за трговинске преговоре Роберту Лајтхајзеру да разјасни да ли је потребно покретати државну истрагу поводом могућих кршења од стране Кине „интелектуалних права америчких компанија“.

          Трамп је тај документ (меморандум) потписао у Белој кући у присуству министра трговине Вилбура Роса, министра финансија Стивена Мнучина и других чланова администрације.

          Обраћајући се непосредно Лајтхајзеру, рекао је:

          „Овлашћујем вас да размотрите све могуће варијанте које су вам на располагању. Ми морамо заштитити своја ауторска права, патенте, ноу-хау и другу интелектуалну својину јер је све то важно за нашу безбедност и наш процват. То је веома велики корак који је пред нама“.

          Како је додатно објаснио један неименовани представник Беле куће, ово значи да ће Лајтхајзер – уколико процени да је потребно повести истрагу поводом метода трговине којима се служи Кина – имати мандат да сам иницира такву истрагу која би могла да траје до годину дана.

          Њен крајњи резултат могло би да буде увођење одређених рестрикција према Кини, тражање да Пекинг САД плати компензацију и(ли) инсистирање на уклањању баријера или на промени праксе у трговини са Кином.

          Исти неименовани преставник Беле куће је још рекао:

          „Непоштена тговнска пракса и индустријска политика Кине, са предајом технологија и крађом интелектуалне својине, наносе штету америчкој економији и радној снази. Није поштено што се америчке компаније, ако желе да послују на кинеском тржишту, обавезују да формирају заједничке фирме са кинеским компанијама“.

          The New York Times је објавио да Трамп напушта првобитно планирани курс на јачање односа и сарадње са Кином. Наводно због незадовољства држањем Пекинга поводом атомског и ракетног програма Северне Кореје.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари