Почео конгрес Републиканске партије који ће Трампа поставити између Клинтонове и Беле куће

ПОЛИТИЧКИ ПРОГРАМ ПАРТИЈЕ ЗА ПРЕДСЕДНИЧКЕ И ПАРЛАМЕНТАРНЕ ИЗБОРЕ УСВОЈЕН ВЕЛИКОМ ВЕЋИНОМ ГЛАСОВА

         * Трампови противници оставарили су мањи процедурални успех. „Натерали“ су конгрес да гласа оњиховом предлогу да се сви делегати ослободе обавезе да гласају онако како је гласала већина бирача-републиканаца у њиховим државама. За то су морали да прибаве подршку већине у најмање седам конгресних делегација. И, прибавили су. Чак девет:  Колорада, Вашингтона, Јуте, Миннесоте, Вајоминга, Мејна, Ајове, Вирџиније и округа Колумбија. Међутим, то им неће много вредети. Претпоставља се да ће на гласању о самој иницијативи – изгубити

        НАЦИОНАЛНИ конгрес Републиканске  партије – који треба да номинује страначког кандидата за председника САД – почео је четвородневно заседање у Кливленду, главном граду Охаја.

         Делегати су се окупили у  спортској Quicken Loans Arena треба да гласају за кандидатуре Доналда Трампа (за председника САД) и Мајкла Пенса (за потпредседника САД). Треба да утврде и „политичку платформу партије“.

         Неки амерички политички аналитичари су ипак уверени да је главни задатак конгреса – да учврсти и продемонстрира јединство Републиканске партије.

         Првог дана конгреса треба да наступе: бивши градоначелник Њујорка Рудолф Ђулијани, сенатори Томас Котон (Арканзас) и Џони Ернст (Ајова) и  Трампова - Меланијя.

         Радна парола првог дана конгреса гласи: „Учинимо Америку опет безбедном“.

         У преостала три дана наступаће „тешкаши“: спикер Представничког дома Конгреса САД Пол Рајан, лидери већине у доњем дому и Сенату Кевин Макарти и Мич Меконел и председник Националног комитета Републиканске партије Рајнс Прибес. А такође: гувернер Њу Џерсија Крис Кристи, неурохирург Бен Карсон и екс-гувернер Арканзаса Мајк Хакаби – бывши Трампови супарници у трци за Белу кућу.

         На конгресу се очекује и наступ двојице најљућих Трампових ривала из предизборне трке - сенатора Теда Круза и Марка Рубиа.

         Трампова номинација се сматра готово сигурном иако су његови противници успели да издејствују једно „непријатно гласање“.

         „Натерали“ су, наиме, конгрес да гласа оњиховом предлогу да се сви делегати ослободе обавезе да гласају онако како је гласала већина бирача-републиканаца у њиховим државама.

         За то су морали да прибаве подршку већине у најмање седам конгресних делегација. И, прибавили су. Чак девет:

Колорада, Вашингтона, Јуте, Миннесоте, Вајоминга, Мејна, Ајове, Вирџиније и округа Колумбија. Међутим, то им неће много вредети. Претпоставља се да ће на гласању о самој иницијативи – изгубити.

         У супротном, партија би се сударила са већинским расположењем свог чланства.

         Вероватно зато је "радно председништво" конгреса вечарас одбило да иницијативу стави на гласање, упркос подршци поменутих девет делегација.

         Незадовољни су се бунили неколико минута, али су се потом смирили.

         Добар знак за Трампа је и то што је убрзо потом политички програм странке - са којим ће она ићи на председничке и парламентарне изборе -потом био усвојен великом већином гласова.

         Јер, Трамп је освојио 1.543 делегатска гласа, а Круз само 559.

        Трамп је у предизборној трци освојио гласове 14 милиона бирача који гласају за републиканце.

         Како се и очекивало, Трампови противници су у Кливленду организовали мање демонстрације.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари