Од јесени ће држављани Турске, Грузије, Украјине и Косова моћи да без виза бораве у ЕУ до три месеца

ПРЕПОРУКУ ЕВРОПСКЕ КОМИСИЈЕ ТРЕБА ДА ПРИХВАТЕ САВЕТ МИНИСТАРА ЕУ И ЕВРОПСКИ ПАРЛАМЕНТ

  • Немачка и још неке чланице су изразиле бојазан да ће доћи до повећаног прилива илегалних имиграната с Косова, ако власти у Приштини не докажу да су спровеле све мере да се то спречи, укључујући враћање илегалних имиграната на Косово, на основу уговора о реадмисији између Приштине и чланица ЕУ
  • Прошле године је, према статистици ЕУ, у Немачкој 30.000 житеља Косова затражило азил у Немачкој, али је само веома малом броју то и одобрено

        ЕВРОПСКА комисија (ЕК) ће у среду дати препоруку да се укине ЕУ шенгенски режим виза за становнике Косова, Турске, Украјине и Грузије, што треба да потврде Савет министара ЕУ и Европски парламент.

        То се очекује, пренели су агенцији Бета извори у Европској комисији у Бриселу, јер је ЕК установила да су власти у Приштини, Анкари, Кијеву и Тбилисију испуниле битне услове за укидање обавезе да њихови грађани траже визу ако ради боравка од највише три месеца путују у земље шенгенског простора Европске уније.

        Целокупни поступак увођења режима ЕУ без виза би могао бити окончан у року од шест месеци, а до тада Косово, Турска, Украјина и Грузија морају испунити још неке преостале услове.

        У последњем извештају ЕК је у децембру прошле године оценила да власти у Приштини споро напредују у испуњавању кључних услова - сламања корупције, организованог криминала и илегалне имиграције.

        Немачка и још неке чланице су изразиле бојазан да ће доћи до повећаног прилива илегалних имиграната с Косова, ако власти у Приштини не докажу да су спровеле све мере да се то спречи, укључујући враћање илегалних имиграната на Косово, на основу уговора о реадмисији између Приштине и чланица ЕУ.

        Прошле године је, према статистици ЕУ, у Немачкој 30.000 житеља Косова затражило азил у Немачкој, али је само веома малом броју то и одобрено.

        ЕК је у децембарској извештају нагласила да су „кључни приоритети у дијалогу о визној либерализацији постављање довољног броја судија у судске одсеке за крупни организовани криминал, резултати у истрагама, пресудама и заплени имовине у случајевима организованог криминала и корупције“. Такође је предочила да је битно да се обезбеди независност тела за јавне набавке и за надзор тих набавки.

        Поред осталог је предочено и да ће „ЕК надзирати напредак у ратификацији граничног споразума Косова с Црном Гором пре него што се укине обавезна виза за житеље Косова“.

        Препорука ЕК да се укину шенгенске визе ЕУ за Турску је део договора Уније и владе у Анкари о заустављању неконтролисаног масовног прилива имиграната преко турско-грчке, а тиме и спољне, шенгенске границе ЕУ, за шта су европска двадесетосморица Турској одобрила и помоћ од десет милијарди евра за збрињавање сиријских избеглица на турској територији.

        Ако до јесени Косово, Турска, Украјина и Грузија испуне све услове за укидање шенгенских виза, то ће значити да ће нових укупно 127 милиона лица, житеља тих земаља, моћи да на три месеца, а у року од сваких шест месеци, долазе у земље Уније које су чланице шенгенског простора.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари