Нису велике шансе да ће бити формиран „међународни трибунал за суђење комунизму“

ДРЖАВИЦЕ - ЛИТВАНИЈА, ЛЕТОНИЈА И ЕСТОНИЈА - НАСТОЈЕ ДА ИНИЦИРАЈУ РУСОФОБСКИ НИРНБЕРГ-2

Марш у Риги у част летонске легије СС

  • Прве иницијативе за организовање „антикомунистичког трибунала“ чуле су се 2015. године - за време конференције коју је организовао естонски Музеј окупације. Том скупу су присуствовали гости из Летоније, Литваније, Пољске, Чешке, Словачке, Мађарске и Грузије
  • Замисао иницијатора је идејно проста и своди се на ово: совјетски комунизам је био једнако злочиначки режим као и немачки нацизам, само што - за разлику од нацизма - није добио праву оцену на међународном нивоу
  • Доктор политичких наука из Санкт Петербурга, Наталија ЈЕРЈОМИНА: Такве трибунале оснивају и намећу земље-победнице, а балтичке земље то нису, а још су „европска периферија“. Она посебно упозорава: „Ако буде осуђен комунизам - с обзиром да су управо комунисти били главни историјски опоненти и реални противници нацизма и фашизма - то ће аутоматски довести до нивелисања злочина нацизма“

Пише: Вјачеслав ВИШЊЕВСКИ

        ИДЕЈА организовања међународног трибунала који би судио комунизму није нова, али је неки „гурају“ користећи се антируском хистеријом на Западу.

         Шта би значило такво судилиште данас? Да ли би било уопште коректно са правне тачке гледишта? Зашто саму идеју лобирају пре свега три балтичке државице?

        Литванија, Летонија и Естонија већ годинама гаје наду да ће иницирати одржавање својеврсног Нирнберга-2.

        Сама замисао је идејно проста: совјетски комунизам је био једнако злочиначки режим као и немачки нацизам, само што - за разлику од нацизма - није добио праву оцену на међународном нивоу.

        Прве иницијативе за организовање „антикомунистичког трибунала“ чуле су се 2015. године - за време конференције коју је организовао естонски Музеј окупације. Том скупу су присуствовали гости из Летоније, Литваније, Пољске, Чешке, Словачке, Мађарске и Грузије.

        Тада је професор са литванског Факултета за међународно право и право ЕУ - Миколас Жилинскас - рекао да би међународни трибунал за суђење за злочине комунизма био „веома симболички акт на плану учвршћивања историјског памћења“.

        Овај Литванац је притом морао да призна да не би требало рачунати на позивање на одговорност лица одговорних за комунистичке репресије пошто их више нема међу живима.

        У фебруару су министарства правде Литваније и Летоније од естонских колега добиле предлог да те три земље започну консултације о оснивању „међународног трибунала за истраживање злочина комунизма“.

        Историчар из Риге, Владимир Симиндеј, сматра да балтичке државе покушавају да искористе антируску хистерију и да помоћу ње своје политичко-историјске спорове са Москвом подигну на међународно-правни ниво. Он је, међутим, уверен да од целе ујдурме неће бити ништа док год је Русија јака јер у Москви добро схватају да је то „политичка играчка за суђење заједничкој историји на штету Русије и Руса“.

        Доктор политичких наука из Санкт Петербурга, Наталија Јерјомина, поводом намера трију државица указује да такве трибунале оснивају и намећу земље-победнице, а да се у њиховом случају ради о „европској периферији“. Штавише: да између СССР и балтичких државица никаквог рата није било.

        Јерјомина посебно упозорава: „Ако буде осуђен комунизам - с обзиром да су управо комунисти били главни историјски опоненти и реални противници нацизма и фашизма - то ће аутоматски довести до нивелисања злочина нацизма“.

         (из ширег текста)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари