Москва: Британске тајне службе биле ближе чајнику лондонског хотела у којем је отрован Литвињенко

БРИТАНСКИ СУДИЈА РОБЕРТ ОВЕН ОБЈАВИО ДА СУ БИВШЕГ АГЕНТА КГБ

ОТРОВАЛЕ КОЛЕГЕ - ЛУГОВОЈ И КОВТУН

Роберт Овен

  • ОВЕН: Уверен сам да су Луговој и Ковтун сипали полонијум-210 у чајник Pine Bar-а у хотелу Millennium 1. новембра 2006 године. Такође сам уверен да су то урадили са намером да отрују Литвињенка. То је вероватно одобрио шеф ФСБ Николај Патрушев, а такође председник Путин. Потпуно сам убеђен да британске специјалне службе, што значи и - британске владине институције у целини, нису играле никакву улогу у Литвињенковој смрти
  • ЛУГОВОЈ: Оптужбе против мене су апсурдне. Резултати истраге још једном показују антируски став и ограниченост британског духа. Британски експерти су раније већ проверили моје исказе на полиграфу. То тестирање је показало да немам везе са смрћу Литвињенка
  • ЗАХАРОВА: Нисмо очекивали никакав други резултат британске „истраге“. Нисмо очекивали да ће бити објективна и непристрасна јер је њен пожељни резултат унапред био одређен. Цео процес је био сакривен и од Русије и од британске јавности. Изражавамо жаљење што је чисто криминални случај исполитизован и што је бацио сенку на односе две земље. Москва ће изучити Овенов извештај и дати му подробну оцену

        БИВШЕГ руског агента Александра Литвињенка убила су два Руса по налогу своје службе државне безбедности, а његово убиство је вероватно одобрио и председник Русије Владимир Путин, рекао је данас британски судија (иследник) Роберт Овен.

        Овен је у извештају, у коме се сумирају резултати вишегодишње истраге, навео да је сигуран да је Литвињенку у новембру 2006. у лондонском хотелу дат чај са смртоносном дозом радиоактивног полонијума.

        Како је рекао, постоји „велика вероватноћа“ да је Федерална служба безбедности (ФСБ) наредила убиство.

        „Узимајући у обзир све доказе и анализе које су ми доступне, налазим да је операцију ФСБ да се убије Литвињенко вероватно одобрио (тадашњи шеф ФСБ-а Николај) Патрушев и такође председник Путин“, написао је судија у извештају на више од 300 страница.

        За убиство Литвињенка оптужени су Андреј Луговој и Дмитриј Ковтун, који негирају оптужбе.

        Здравствено стање Литвињенка се погоршало - нагласио је Овен - након што се у лондонском хотелу Millennium срео са Ковтуном и Луговојем.

        Овен је посебно нагласио: „Уверен сам да су Луговој и Ковтун сипали полонијум-210 у чајник Pine Bar-а у хотелу Millennium 1. новембра 2006 године. Такође сам уверен да су то урадили са намером да отрују Литвињенка“.

        Признао је једино да не сматра да су Луговој и Ковтун поуздано знали шта тачно сипају у чајник.

        Борис Березовски који такође више није међу живима. Искључио је и могућност да је Луговоја и Ковтуна за убиство ангаживала нека од руских криминалних група.

        Како се и могло очекивати, Овен је одбацио и могућност да су Литвињенка уклониле британске тајне службе које су много ближе чајницима лондонских хотела од било кога из Москве:

Александар Литвињенко

        „Потпуно сам убеђен да британске специјалне службе, што значи и - британске владине институције у целини, нису играле никакву улогу у Литвињенковој смрти“.

        Овен није био категоричан поводом мотива убиства. Навео их је чак пет: 1. ФСБ је на Литвиненка гледала као на издајника 2. Литвињенко је био побезан са Березовским и (чеченским терористом) Ахмедом Закајевом 3. ФСБ је знала да он ради за британску обавештајну службу 4. Литвињенко је открио одређене информације и 5. лични антагонизам између Литвињенка и Путина.

        Овен је признао да не располаже доказима да је полонијум-210 руске производње или да је донет из Русије.

        Један од оптужених за убиство Александра Литвињенка, руски бизнисмен и посланик Андреј Луговој одбацио је данас као апсурдне оптужбе које је британски судија објавио у закључцима истраге смрти бившег руског агента.

        „Оптужбе против мене су апсурдне. Резултати истраге још једном показују антируски став и ограниченост британског духа“ рекао је Луговој новинској агенцији Интерфакс.

        Потом је у Москви поновио: да су британски експерти раније већ проверили његове исказе на полиграфу и да је то тестирање показало да он нема везе са смрћу Литвињенка.

        Русија је одмах званично саопштила да не прихвата закључке британског суда. Портпаролка Министарства иностраних послова РФ Марија Захарова изјавила је да је британска истрага била „тајна и политички пристрасна“.

        Захарова је притом нагласила: „Нисмо очекивали никакав други резултат британске „истраге“. Нисмо очекивали да ће бити објективна и непристрасна јер је њен пожељни резултат унапред био одређен. Цео процес је био сакривен и од Русије и од британске јавности“.

        Још је додала: „Изражавамо жаљење што је чисто криминални случај исполитизован и што је бацио сенку на односе две земље. Москва ће изучити Овенов извештај и дати подробну оцену“.

        Московска агенција РИА Новости објавила је тврдњу једног неименованог руског стручњака који је оценио да је Овеног извештај демонстрација неспремности Британаца да открију своје игре са Литвињенком, односно - спремности да „случај Литвињенко“ затворе на штету Русије.

        Литвињенкова удовица Марина Литвињенко је, говорећи испред Високог суда у Лондону, изјавила да је „веома задовољна“ што су речи њеног супруга на самрти, када је оптужио Путина, доказане на енглеском суду.

        Литвињенко, бивши агент КГБ-а, напустио је Русију 2000. године и отишао у Велику Британију.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари