Мосад ће у израелске високотехнолошке фирме улагати по 500.000 долара

ПОМАГАЋЕ ИМ ДА ПРОИЗВЕДУ ОНО ШТО ЈЕ ЊЕМУ ПОТРЕБНО - МОДЕЛ РАЗРАЂИВАН ГОДИНУ ДАНА

Ели Гронер

  • Главна израелска обавештајна централа објавила да не очекује да ће имати акције у фирмама чији развој подржава из фонда „Либертад“ и да неће инсистирати на било каквом ограничењу њихове интелектуалне својине. Такође: да неће тражити део профита од тих компанија, само ће добити лиценцу да користи развијену технологију
  • Области које интересује Мосад су, између осталог, роботика у различитим пољима, на копну, мору и ваздуху, енергетска и технологија батерија, алати која омогућавају шифровање информација великом брзином, софтвер за идентификацију

        ИЗРАЕЛСКА обавештајна агенција Мосад објавила је данас да оснива фонд за технолошке иновације које ће јој помоћи да се суочи с постојећим и будућим изазовима, користећи сазнања до којих долазе стартап компаније.

        Нови фонд назван „Либертад“ биће додатна рука Мосадове изградње технолошке снаге, јер је технологија већ сада један од најважнијих покретача раста организације.

        Служба је саопштила да не очекује да ће имати акције у фирмама чији развој подржава из овог фонда и неће инсистирати на било каквом ограничењу интелектуалне својине. Такође неће тражити део профита од тих компанија, али ће добити лиценцу да користи развијену технологију.

        „То је нови модел који смо развили, а који омогућава Мосаду да финансијски подржи технолошки развој и лиценцира интелектуалну својину технолошких компанија“, објаснио је Ели Гронер, генерални директор кабинета израелског премијера који је више од годину дана радио с Мосадом на пројекту.

        Мосад ће за појединачне пројекте истраживања и развоја обично инвестирати око 500.000 долара, наведено је у саопштењу агенције у коме се додаје да ће и неки већи пројекти бити одобрени.

        „Мосад је раније набављао технологију из извора ван агенције. Оно што сада мењамо је не само да оспособљавамо Мосад да купује готове производе, већ га укључујемо у фазу раног развоја тако да ће имати више утицаја и већи степен слободе с технологијом коју лиценцира“, рекао је Гронер, објаснивши да ће Мосад имати приступ без преседана израелском технолошком стартап екосистему.

        Израелски медији наводе да не само Мосад, већ и израелска безбедносна служба Шин бет, па и израелска војска почињу сарадњу са цивилним компанијама јер је већа сарадња потребна како би се извојевале битке која се премештају у сајбер сферу.

        Ове године су и Мосад и Шин бет отворено учествовали на сајбер скупу у Тел Авиву како би се регрутовали таленти за њихове технолошке јединице. Они такође настоје да задрже искусне запослене јер технолошки сектор те стартап нације и високе плате у њему привлаче највеће таленте.

        Области које интересује Мосад су, између осталог, роботика у различитим пољима, на копну, мору и ваздуху, енергетска и технологија батерија, алати која омогућавају шифровање информација великом брзином, софтвер за идентификацију.

        Фонд ће омогућити компанијама и њиховим власницима у Израелу да створе своју технологију уз помоћ Мосада и омогућити Мосаду да премости технолошки јаз.

        „Либертад“ је такође име брода на коме су јеврејски емигранти из Бугарске стигли у мандатну Палестину јуна 1940. године, наводи се у саопштењу агенције.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари