Многе светске личности сада „лижу“ оно што су говориле о Трампу

ШУЛЦ ГА НАЗИВАО ПРОБЛЕМОМ ЗА ЦЕО СВЕТ, АЛИ СЕ ИПАК НАДА „РАЦИОНАЛНОЈ САРАДЊИ“

Франк-Валтер Штајнмајер

  • Шеф британске дипломатије Борис ЏОНСОН називао га је „суманутим“. Додуше, и Хилари Клинтон је назвао „садистичком медицинском сестром“. А већ је изјавио да је спреман да сарађује са Трампом и честитао му победу
  • Показало се да није нарочито принципијелан ни председник Мексика, Енрике Пења НИЈЕТО, који је раније називао Трампа претњом за своју земљу. А одмах је затражио телефонски разговор са Трампом и објавио да је са њим договорио сусрет
  • Франсоа ОЛАНД је тврдио да Трампови поступци код њега изазивају „мучнину“, а ипак му је је журно честитао победу. У писму упућеном новоизабраном председнику САД, предложио је да што пре започну „дијалог у оквиру заједничких интереса“
  • Први човек МИП Немачке, Франк-Валтер Штајнмајер, Трампа је називао „проповедником мржње“, али је већ изјавио - без обзира што се резултати избора у САД разликују од оних које је желела већина становништва Немачке - да те резултате треба поштовати
  • Председник Боливије Ево Моралес, који је раније изјављивао да је Трампу неопходан психијатар, нагло је променио мишљење и изразио спремност да се заједно са 45. председником САД бори са расизмом и сексизмом

        ПОСЛЕ шока због неочекиване победе Доналда Трампа на изборима председника САД, политичари Старог и Новог света схватили су да ће некако морати да сарађују са новим ексцентричним лидером, а за кратко време се са некима од њих десила чудна метаморфоза.

        Покушавајући да се оправдају, многи изражавају наду да ће се Трамп променити и да ће се његови поступци на функцији председника разликовати од изјава Трампа-кандидата. Неки, попут украјинских чиновника, бришу своје постове на друштвеним мрежама у којима су оштро критиковали кандидата Републиканске партије, вероватно рачунајући на свеопшту амнезију.

        Можда се најиндикативнија метаморфоза десила министру иностраних послова Велике Британије, Борису Џонсону.

        Коментаришући својевремено изјаве Д. Трампа о забрани уласка у САД за муслимане, Џонсон је кандидата Републиканске партије називао „суманутим“. Међутим, резултати председничке кампање у САД радикално су променили мишљење овог Британца.

Франсоа Оланд

        Очигледно сматрајући да Американци не могу да изаберу суманутог председника, Џонсон је изјавио да је спреман да сарађује са Трампом о питањима глобалне стабилности и честитао му победу.

        „Истина, овде треба додати да је од Џонсона оштрог на језику и други кандидат за председника, Хилари Клинтон, „добила део“ - њу је назвао „садистичком медицинском сестром“. Према томе, Џонсон би у сваком случају морао да се правда“.

        Као недоследни, такође су се показали многи европски и латиноамерички политичари.

        На пример, председник Боливије Ево Моралес, који је раније изјављивао да је Трампу неопходан психијатар, нагло је променио мишљење и изразио спремност да се заједно са 45. председником САД бори са расизмом и сексизмом.

        Председник Венецуеле, Николас Мадуро, који је Трампа отворено називао бандитом, такође је пожурио да честита изабраном председнику САД, истина, не директно него преко актуелног државног секретара Џона Керија.

        Показало се да није нарочито принципијелан ни председник Мексика, Енрике Пења Нијето, који је раније називао Трампа претњом за своју земљу. Према речима мексиканског лидера, он је телефонски разговарао са Трампом и већ усагласио с њим предстојећи сусрет.

        И у Француској и у Немачкој политичари нису крили да је Трампова победа за њих била неочекивана. Упркос томе, председник Француске, Франсоа Оланд, по чијим речима су Трампови поступци код њега изазивали „мучнину“, ипак је честитао победу републиканском кандидату. При том је Оланд, износећи своје мишљење, био доследнији од својих прекоокеанских колега и подсетио да су неке Трампове изјаве током предизборне кампање изазивале забринутост, као и да победа Трампа отвара период неодређености.

Борис Џонсон

        У свом писму упућеном новоизабраном председнику САД, Оланд предлаже да што пре започну дијалог у оквиру заједничких интереса. Он је такође изнео мишљење да ће историјско пријатељство између два народа помоћи лидерима да нађу заједнички језик.

        Први човек МИП Немачке, Франк-Валтер Штајнмајер, који је Трампа називао „проповедником мржње“, изјавио је да без обзира што се резултати избора у САД разликују од оних које је желела већина становништва Немачке, те резултате треба поштовати.

        „Америка је изабрала, а значај избора, укључујући и нас, не сме се потценити. Резултати су другачији од оних које је желела већина људи у Немачкој, али, ми смо дужни да те резултате поштујемо“ - рекао је министар и додао да „ништа неће бити поједностављено, много тога биће компликованије, али верујем да ће актуелни трансатлантски односи и даље остати… темељени за Запад“.

        При том је Штајнмајер указао да је изборна кампања у САД нанела међународним односима „дубоке ране“, које неће бити лако залечити.

        Показало се да је победа Трампа за европске политичаре била толико неочекивана да је захтеван посебан сусрет шефова МИП ЕУ, који је планиран за 13. новембар, а на којем ће министри размотрити ситуацију насталу после избора у САД.

        Ипак, неки од њих, као на пример, председник Европског парламента, Мартин Шулц, који је ексцентричног милијардера називао проблемом не само за ЕУ него и за читав свет, сматра да ће се његови поступци на дужности председника САД разликовати од изјава које је давао током изборне кампање.

        „Током изборне кампање чуле су се изјаве о протекционизму и речи о женама и мањинама које изазивају забринутост. Али, по мом мишљењу, изборне кампање се разликују од реалне политике на функцији председника. Надам се да ћемо се вратити рационалној сарадњи“ - изјавио је Шулц.

        И премијер Италије, Матео Ренци, верује да ће се Трамп на дужности председника САД показати другачијим него што се могло помислити током предизборне кампање.

Мартин Шулц

        „Мислим да председник Доналд Трамп неће бити онакав какав је био као кандидат Трамп. То се већ види по његовом првом говору (након што је изабран за председника). Он ће имати своје идеје, али ја сматрам да ће период његове председничке функције имати елементе другачије од предизборне кампање“ - изјавио је италијански премијер на директној линији са корисницима налога на Facebook-у.     

        Украјински политичари изабрали су чудан начин да докажу лојалност новим америчким властима, такође након што су себи дозволи пристрасне изјаве о Доналду Трампу током предизборне трке - са њихових друштвених мрежа почеле су да нестају критичке белешке, међутим, интернет све памти.

        На пример, министар унутрашњих послова Украјине, Арсен Аваков, који је Трампа након његове „срамне изјаве“ о Криму називао „маргиналцем“, после објављивања резултата гласања у САД обрисао је тај запис.

        На страници Facebook-а није се дуго налазила ни белешка лидера Радикалне партије Украјине, Олега Љашка, који је Трампову победу назвао „катастрофом“.

        „Трампова победа је - катастрофа. Али, ми Украјинци, треба да радимо свој посао“ - написао је Љашко на својој страници на Facebook. Нешто касније и он је избрисао своју поруку.

        Такво понашање постало је заразно - амбасадор Француске у САД, Жерар Аро, који је на свом Twitter налогу написао:

        „После Brexit-а и ових избора све је могуће. Пред нашим очима свет се руши. Вртоглавица. Ово је крај епохе неолиберализма, преостаје нам да схватимо шта ће га заменити“.

        Ипак, убрзо су и ове његове речи биле уклоњене.

        РИА Новости

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари