Меркел пристала да се број азиланата ограничи на 200.000 годишње, увоз радне снаге – без лимита

ПРИТИСАК ИЗВРШИЛА КОАЛИЦИОНА БАВАРСКА ХРИШЋАНСКО-СОЦИЈАЛНА УНИЈА

  • У случају хуманитарне кризе, као у Сирији, влада Немачке себи оставља могућност да прими и више људи, али ће канцеларка ће за то морати да тражи одобрење Бундестага

        АНГЕЛА Меркел и њена конзервативна Демохришћанска унија (CDU) прихватили су данас компромис са својим баварским савезницима ЦСУ према којем би се ограничио броја миграната у Немачкој, јавили су касно вечерас извори блиски преговорима.

        Начелни договор постигнут после целодневних преговора у Берлину, има за циљ да се оконча двогодишњи сукоб две сестринске групације и омогући формирање, уз друге мање странке, нове владе Немачке после парламентарних избора одржаних крајем септембра.

        „Постигнут је начелни споразум, још треба радити на коначном споразуму“, рекао је за Франс прес извор близак преговорима.

        Централна тачка компромиса је да су канцеларка и њена Демохришћанска унија први пут прихватиле неку врсту горње границе за број тражилаца азила које ће Немачка прихватати. Меркел се томе до сада противила.

        По оквирном споразуму постигнутом у Берлину, две партије намеравају да поставе циљ да број долазака тражилаца азила ограниче на 200.000 годишње.

        Од 2015. и 2016, када је у Немачку ушло више од милион миграната, углавном бежећи од рата у Сирији, баварски ЦСУ који представља најконзервативнији део канцеларкине политичке породице, већ две године тражи да се бројчано ограничи долазак миграната.

        У случају хуманитарне кризе, као у Сирији, влада оставља могућност да прими и више људи у неком европском оквиру, међутим канцеларка ће за то морати да тражи одобрење Бундестага, пише у нацрту споразума.

        Компромис се односи само на тражиоце азила, а не и на економске мигранте.

        За економску миграцију ЦДУ и ЦСУ су се договориле да раде на систему блиском квотама, као Канада и Аустралиља, дефинисаних према потребама за радном снагом у Немачкој, навели су исти извори.

        (Бета)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари