Ли Кећијанг: Кина ће уложити још $3 милијарде за развој земаља Централне и Источне Европе

У БУДИМПЕШТИ СЕ ОДРЖАВ ШЕСТИ САМИТ ПРЕМИЈЕРА ИНИЦИЈАТИВЕ „16+1”

  • ЛИ: У претходних пет година су инвестиције кинеских компанија у земље Централне и Источне Европе порасле са шест на девет милијарди долара
  • Србија на скупу потписује два нова уговора - један о изградњи топловода Обреновац-Београд, а други о изградњи Коридора 11 од Прељине до Пожеге. Србија и Кина, тренутно имају заједничке пројекте у вредности шест милијарди долара

        ШЕФОВИ влада Кине и 16 земаља Централне и Источне Европе (China-CEE), међу њима и премијерка Србије Ана Брнабић, окупили су се у Будимпешти на 6. самиту Иницијативе „16+1”,

        Дан посвећен сарадњи Кине и земаља CEE поче је отварањем Економског, трговинског и финансијског форума, на којем су се обратили премијери Мађарске и Кине, Виктор Орбан и Ли Кећијанг, као и шефови дипломатија две земље, Петер Сијарто и Ван Ји.

        Уследила је пленарна седница на којој су наступили шефови делегација, након чега су потписани планирани споразуми са кинеским партнерима.

        Билатерална трговинска размена Кине и земаља CEE износила је прошле године 58,7 милијарди долара.

        Србија на скупу потписује два нова уговора - један о изградњи топловода Обреновац-Београд, а други о изградњи Коридора 11 од Прељине до Пожеге.

        Србија и Кина, тренутно имају заједничке пројекте у вредности шест милијарди долара.

        Кина ће обезбедити још три милијарде долара за развој земаља Централне и Источне Европе, најавио је премијер Кине Ли Кећијанг на самиту 16 плус 1 у Будимпешти.

        Он је рекао да ће Кинеска банка за развој обезбедити две милијарде долара и да ће у оквиру Фонда за финансирање у оквиру механизма 16 плус један бити обезбеђена још једна милијарда долара.

        Сарадња Кине и 16 европских земаља је расла у претходних пет година и, како је навео, инвестиције кинеских компанија су порасле са шест на девет милијарди долара.           

        Ли је рекао да је број кинеских туриста са CEE регионом повећан са 200.000 на више од 930.000 и да би тај број могао да буде дуплиран наредних година.

        Поручио је да је Кина спремна да испоручи више своје квалитетне робе Европи, на пример, месо, мед, воће..., док је истовремено отворена за квалитетне пољопривредне производе из европских земаља.

        Нагласио је да је потрошња кључна за привредни раст Кине и да европске земље и ту могу да виде своју шансу.

        Ли је изразио очекивање да ће ефекти сарадње у 16 плус један бити повећани 16 пута наредном периоду, након чега је испраћен великим аплаузом.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари