Гребејесус: Националистичко својатање вакцине против короне није прихватљиво

НАГЛАСИО ДА ВАКЦИНА ТРЕБА ДА БУДЕ ЗАЈЕДНИЧКО ДОБРО ЧОВЕЧАНСТВА

Tедрос Адханом Гребејесус

* „Бржи опоравак је заједнички опоравак јер живимо у глобализованом свету. Економије су нераскидиво повезане. Не може се неколико сигурних земаља опоравити, а остали не, сви се морају опоравити заједно“

________________________________________________________________________

       ГЕНЕРАЛНИ директор Светске здравствене организације (СЗО) Тедрос Адханом Гребејесус осудио је данас "националистичко" својатање будуће вакцине за корона вирус и заложио се да вакцина буде опште, заједничко оруђе која ће човечанству омогућити да се избори с пандемијом болести КОВИД-19.

       "Националистичко својатање вакцине није добро. То нам не може помоћи", рекао је Гребејесус на видео Форуму о безбедности у Аспену.

       "Потребан је светски консензус како би вакцина била јавно добро, и то као политичка обавеза", подвукао је он.

       Према његовим речима, давање другима је неопходност и сви ће од тога имати користи, укључујуЋи и боље стојеће земље: "Не треба на то гледати као на давање у добротворне сврхе. То је и давање себи, јер када се свет излечи и отвори, сви ће имају користи".

       "Бржи опоравак је заједнички опоравак јер живимо у глобализованом свету. Економије су нераскидиво повезане", рекао је Гебрејесус. Не може се "неколико сигурних земаља опоравити", а остали не, "сви се морају опоравити заједно", рекао је он.

       У различитим фазама тестирања је 26 вакцина-кандидата, укључујуЋи шест "у доброј фази, на клиничкима испитивањима", потврдио је директор за хитна здравствена стања СЗО, Мајкл Рајан, изразивши умерену наду у успех.

       Када нека вакцина дође у "Фазу три" то не значи: "Скоро смо на циљу!", објаснио је тај епидемиолог.

       " 'Фаза три' значи да се први пут нека вакцина уводи у општу популацију, даје се здравим појединцима, да би се видело да ли ће их вакцина заштитити од природне инфекције", објаснио је он.

       Међутим, "нема гаранције да ће нам нека од тих шест вакцина дати баш тај одговор, и вероватно ће нам требати више вакцина док то не проради", рекао је Рајан.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари