Financial Times: За Меркелову у Бриселу „хладан пријем” на какав досад није наилазила

МОГЕРИНИ: МИГРАНТСКА КРИЗА ТРАЖИ ЗАЈЕДНИЧКО ЕВРОПСКО, А НЕ СЕПАРАТНА РЕШЕЊА

Ангела Меркел

  • Европска комисија: Сви који имају право на међународну помоћ - треба да буду примљени у ЕУ. Али, истовремено треба да буду враћани сви они који немају право на азил или одбију да буду регистровани

         МИГРАНТСКА криза захтева заједничко европско, а не појединачна национална решења и то је једини пут напред, изјавила је шефица европске дипломатије Федерика Могерини, долазећи на дводневни самит ЕУ лидера који се данас завршава у Бриселу.

         Прошлогодишњи европски договор добровољним квотама и прихвату 160.000 избеглих, који све већ налазе по камповима у Грчкој и Италији, досада је резултирао преузимањем тек њих 497. Званични Брисел и даље позива на солидарност свих земаља чланица, а као кључ у решавању мигрантске кризе види се јачање спољних граница Шенгена.

         Фокус се у овом случају ставља на границу између Турске и Грчке и Грчке и Македоније.

         „Морамо остати уједињени и показати солидарност, свуда. Не само на северу и западу Европе него и на југу и истоку и на Медитерану. Решење за избегличку кризу није у дизању зидова и промоцији расизма. Будућност Европе нису зидови и ксенофобија”, поручио је грчки премијер, Алескис Ципрас на почеку састанка европских лидера у Бриселу.

         „Неће доћи до затварања граница него до јаче контроле на границама”, изјавио је премијер Хрватске, Томислав Орешковић, после састанка западнобалканских лидера са председницима Савета ЕУ и Европске комисије у предвечерје данашњег бриселског самита.

         Председник Европске комисије Жан Клод Јункер рекао је да је врло јасан став Европске комсије да „не жели да види увођење националних контрола граница унутар Шенгена”, и најавио „пријатељски разговор са аустријским канцеларом”“ током самита у Бриселу: „Не свиђа ми се одлука Аустрије. Испитујемо да ли је она у складу са европским законима”, изјавио је Јункер пред састанак европске 28-орке.

         Европска комисија оцењује да би сви који имају право на међународну помоћ требало да буду примљени у ЕУ. Истовремено се упозорава да ће бити враћени сви они који немају право на азил или одбију да буду регистровани. У марту би Комисија требало да предложи и промену Даблинског споразума којим ће се ревидирати поступак одобравања азила у ЕУ.

         Одлука о евентуалном затварању граница унутар Шенгена у Бриселу у овом тренутку била би дочекана као „потпуни обрт” у односу на оно за шта се ЕУ до сада залагала.

         ЕУ, према речима немачке канцеларке, Ангеле Меркел, интензивно се ради на заједничком европском решењу које ће омогућити „легалан начин за улазак избеглица у ЕУ”.

         Меркел је са самита у Бриселу упутила речи саучешћа Турској због јучерашњег терористичког напада, и поновила да је договор ЕУ и Турске о заштити спољних граница и спречавању илегалног уласка избеглица у ЕУ и даље остаје приоритет.

         У Бриселу оцењују да је број људи који нелегално улазе из Турске у ЕУ опада, али да је и даље висок. Европски лидери забринути су и због наставака прилива миграната дуж западно-балканске миграционе руте.

         Они на самиту у Бриселу разговарају и о „пакетима помоћи за треће земље како би се осигурали ефикасни повратак и реадмисија миграната”, али и неопходним корацима у циљу побољшања хуманитарне ситуације за мигранте који се већ налазе у Грчкој и западнобалканским земљама.

         Утицајни Финанциал Тимес је, међутим, оценио да је Меркелову у Бриселу дочекао „хладан пријем” на какав досад није наилазила.

         Исти лист тврди да немачка канцеларка не само продубљује мигрантску кризу, него и доводи у питање Шенгенски споразум, па и само постојање Европске уније.

         (Танјуг - Факти)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари