Џонсон себе у Москви назвао убеђеним русофилом, али уследило „мачевање“ са Лавровом

ШЕФ БРИТАНСКЕ ДИПЛОМАТИЈЕ ТРАЖИО ДА РУСИЈА ПРИЗНА ДА ЈЕ УТИЦАЛА НА BREXIT

Борис Џонсон са Сергејом Лавровом

  • Сергеј ЛАВРОВ му парирао захтевом да за „руско мешање“ изнесе чињенице. Нагласио је да Русију оптужују за уплитање у изборне и политичке процесе у више земаља, али да нико никакве чињенице и доказе не нуди
  • Поводом опаске једног британског новинара да таквим тврдњама Москве „нико у свету не верује“, Лавров је указао: „Ви под светом вероватно имате у виду западну заједницу, али ни у том случају нисте у праву. Примера ради, господин Борис Џонсон је недавно изјавио да нема доказе да се Русија уплитала у референдум о изласку Велике Британије из ЕУ“
  • Џонсон је сачекао превод на енглески и пожурио да каже: „Није било успешног мешања у наш референдум! Мислим да је то права формулација“
  • Лавров му је реплицирао: „Мораћете да испоставите чињенице, јер иначе немамо о чему да разговарамо. Ви сте у вашој западној компанији све то смислили и сада сте заробљеници свега тога. Знам, тешко вам је да сиђете са ограде на коју сте се сами попели“

        ШЕФ британске дипломатије Борис Џонсон, који је данас био у једнодневној посети Москви, по завршетку преговора са Сергејом Лавровом рекао је за себе да је „убеђени русофил“.

        Додао је да међу његовим прецима има и досељеника из Русије и нагласио да жели побољшање односа између Лондона и Москве.

        Све ово му није сметало да министра иностраних послова Русије позове да призна да се Москва мешала у британски референдум о Brexit.

        Лавров му је парирао захтевом да за „руско мешање“ изнесе чињенице. Нагласио је да Русију оптужују за уплитање у изборне и политичке процесе у више земаља, али да нико никакве чињенице и доказе не нуди.

        Поводом опаске једног британског новинара да таквим тврдњама Москве „нико у свету не верује“, Лавров је указао:

        „Ви под светом вероватно имате у виду западну заједницу, али ни у том случају нисте у праву. Примера ради, господин Борис Џонсон је недавно изјавио да нема доказе да се Русија уплитала у референдум о изласку Велике Британије из ЕУ“.

        Џонсон је сачекао превод на енглески и пожурио да каже: „Није било успешног мешања у наш референдум! Мислим да је то права формулација“.

        Лавров је поводом ових речи свога госта, уз „значајан осмех“, приметио:

        „Да ми на овоме није опонирао - у вашим медијима би му била нарушена репутација“.

        Џонсон опет није оћутао и поновио је захтев да Лавров призна да је „постојао покушај мешања Русије“ поводом британског референдума:

        „Сергеј, забринут сам за вашу репутацију. Мислим да је веома важно да признате да је постојао покушај мешања Русије у наш референдум и изборе. Ти покушаји су били безуспешни. А да јесу, све би било друкчије“.

        Лавров му није остао дужан:

        „Мораћете да испоставите чињенице, јер иначе немамо о чему да разговарамо. Ви сте у вашој западној компанији све то смислили и сада сте заробљеници свега тога. Знам, тешко вам је да сиђете са ограде на коју сте се сами попели“.

        Лавров је Џонсону пренео да је Москва забринута што Лондон не показује спремност да Русији стави на располагање тајне информације о случају Александра Литвињенка.

        Он је, да подсетимо, 2000-те побегао у Велику Британију, где је био у сталним контактима са олигархом Борисом Березовским и британским тајним службама. Умро је под неразјашњеним околностима. Додуше, Британци су објавили да је био отрован полонијумом, али је лекар, који га је лечио, потом изјавио да није нашао никакве трагове смрти од радиоактивних супстанци.

        Џонсон је допутовао у Москву на само један дан.

        Он је за протеклих пет година први британски министар спољних послова који је посетио Русију. И објавио: дошло је време да размишљамо о заједничким интересима.

        Обојица министра су потврдила своју репутацију духовитих људи који умеју и да буду оштри на језику.

        Говорећи о значају враћања поверења у британско-руске односе, Џонсон је рекао да је пред почетак преговора своје зимски капут и рукавице предао лично Лаврову, знајући да се да њима „ништа лоше неће догодити.

        „Знам да ће их држати на оку и да могу бити миран“.

        Све је ово било у функцији одговора на питање да ли му се чини да је „опасно боравити у Русији“.

        Лавров је - прихвативши шалу - рекао да у Џонсоновим џеповима „ничег није било“, а овај је искористио прилику да каже: „Значи ли то да сте ми већ претресли џепове?“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари