Друго одбијање Иванова да потпише закон о језицима Заев назвао „кршењем Устава и кукавичлуком”

У СКОПЉУ ДЕМОНСТРАЦИЈЕ У ВРЕМЕ ПРЕГОВОРА ДИМИТРОВА И КОЦИЈАСА О ИМЕНУ МАКЕДОНИЈЕ

  • Шеф македонске дипломатије Никола Димитров се противи називу у којем би се реч „Македонија“ загубила, а Атина и даље тврдо инсистира на промени македонског Устава - да би ново име било унето и у највиши државни акт
  • Председник парламента из реда шиптарске мањине Талат Џафери такође критиковао Ђорђа Иванова због одбијања да потпише закон. На питање да ли ће парламент можда затражити санкције за Иванова због одбијања да прогласи закон, Џафери рекао да то у овом тренутку није могуће јер парламентарна већина нема двотрећинску већину, која је потребна за покретање такве процедуре

        ШЕФОВИ дипломатија Македоније и Грчке, Никола Димитров и Никос Коцијас, поручили су у Скопљу да улажу напоре да се за ново име те бивше југословенске државе пронађе компромисно решење, које ће обезбедити мир и стабилност и које никога неће понизити.

        Димитров је, на заједничкој конференцији за новинаре са грчким колегом, рекао да се мора пронаћи решење које неће никога да понизи и које ће отворити врата будућности.

        Навео је да је са Коцијасом имао добар разговор у којима је доминирао спор око имена и будућих односа двеју држава, пренео је портал АлсатМ.

        „Заједнички интерес је пронаћи решење овог дугогодишњег проблема. Питање траје дуго, трудимо се да изградимо поверење и уклонимо предрасуде које и даље постоје. Са друге стране постоји жеља да разговарамо и пронађемо решење”, рекао је Димитров.

        Најавио је да ће са Коцијасом поново разговарати наредне седмице у Бечу, којима ће посредовати изасланик УН Метју Нимиц.

        „Данас смо предузели кораке да решимо проблеме које нисмо створили, али смо их наследили. У обавези смо да их решимо јер ће то помоћи пријатељству два народа, стабилности и безбедности и развоју обе земље и читавог региона”, рекао је шеф грчке дипломатије Коцијас.

        Коцијас истиче да верује у искрене преговоре о будућности обе земље од којих ће обе стране имати корист и у којима неће бити ни, како је рекао, победник ни губитника.

        „Грчка жели компромис”, нагласио је Коцијас.

        Поводом нацрта споразума које су две стране размениле, колико су у сагласју и у чему се разликују, Коцијас је рекао да су да је њихова сврха да разјасне предлоге и помогну разговоре.

        У великој мери, казао је, обе стране су се сложиле да желе добро за будућност.

        У вези са захтевом за промену Устава Македоније, грчки министар је рекао да траже више гаранције, али су вођени претходним искуствима са ЕУ и одлукама уставних судова, ти захтеви изнад међународног права.

        Димитров се противи називу у којем би се реч „Македонија“ загубила, а Атина и даље тврдо инсистира на промени македонског Устава - да би ново име било унето и у највиши државни акт.

„Стоп преговорима”, „Стоп холокаусту против Македонаца”

        СУСРЕТЕ шефа грчке дипломатије, Никоса Коцијаса, са македонским државним врхом у Скопљу, прате демонстрације грађана који се противе промени имена Македоније.

        Протесте је организовало више македонских удружења испред зграде Министарства спољних послова.

        Они носе транспаренте са натписима: „Македонија за Македонце”, „Стоп дискриминацији”, „Стоп преговорима”, „Стоп холокаусту против Македонаца”...

Иванов други пут одбио да потпише Закон о употреби језика

        МАКЕДОНСКИ председник Ђорђе Иванов, као што је најавио, поново је одбио да потпише Закон о употреби језика, који албански уводи као други званични језик у Македонији, пренели су македонски медији.

        Премијер Зоран Заев раније је рекао да би Иванов требало да потпише поменути закон, након другог усвајања у Скупштини, како би тај документ могао да почне да се примењује.

        Одбијање Иванова да потпише декрет, Заев сматра „флагрантним кршењем Устава и кукавичлуком.”

        Иванов, међутим, сматра да је реч о закону који није у складу са Уставом.

        Македонски председник је после поновног изгласавања закона, 14. марта, у обраћању јавности рекао да неће потписати декрет о његовом проглашењу.

        И председник парламента из реда албанске мањине Талат Џафери критикује Иванова због одбијања да потпише закон.

        На питање да ли ће парламент можда затражити санкције за Иванова због одбијања да прогласи закон, Џафери је рекао да то у овом тренутку није могуће јер парламентарна већина нема двотрећинску већину, која је потребна за покретање такве процедуре.

        Према Џаферију, закон о језицима, донет је у складу са Охридским споразумом, те да његовим доношењем Македонија ништа не губи у смислу њеног јединства.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари