Бундестаг: Меркел отварањем граница избеглицама прекршила закон

НЕОЧЕКИВАНИ УДАРАЦ ДВА ДАНА УОЧИ ПАРЛАМЕНТАРНИХ ИЗБОРА - AFD ВЕЋ ТРАЖИ ИСТРАГУ

  • Правници Бундестага оценили да је за масовно пуштање избеглица и миграната у земљу било потребно и одобрење парламента. Позвали су се на одлуку Уставног суда који је одредио да одлуке о усељењу у Немачку, везано за контролу удела становништва страног порекла, доноси законодавна власт односно Бундестаг, па је тако и о отварању граница за избеглице требало да одлучују посланици парламента
  • ФАКТИ: У Србији ништа слично напросто није могуће. У Скупштини Србије постоји само владајућа коалиција. Она и жари и пали, она и тужи и суди. У њеном „правном одељењу“ правници су прво партијски војници, па правници. Наравно, онима из Брисела и Берлина који оцењују „напредовање Србије ка ЕУ“ и ударају своје печате на она силна „поглавља“ никад неће објавити да је ово проблем. Њима треба послушност Београда са изручивањем КиМ, а све остало је форма, фасада и парада…

        НЕМАЧКИ медији су данас, два дана уочи парламентарних избора у тој земљи, објавили процену правног одељења Бундестага у којој се закључује да отварање граница за избеглице пре две године није било правно утемељено, преноси Хина.

        „Савезна влада до данашњег дана није објаснила на основу којег закона је на јесен 2015. допустила улазак у земљу избеглицама. По правилу су ове особе морале да буду послате натраг у Аустрију, која важи за сигурну земљу“, наводи се у процени правног одељења научне службе Бундестага у коју је увид имао дневни лист Die Welt.

        Наводи се да правници Бундестага исто тако сматрају да је за одлуку ове врсте било потребно и одобрење парламента. Позивају се на одлуку Уставног суда који је одредио да одлуке о усељењу у Немачку, везано за контролу удела становништва страног порекла, доноси законодавна власт односно Бундестаг, па је тако и о отварању граница за избеглице требало да одлучују посланици парламента.

        Подсећа се да је одлуку о отварању граница за избеглице 4. септембра 2015. донела сама канцеларка Ангела Меркел након консултација са неколико министара.

        Према постојећим законима, изузеће од забране уласка у земљу избеглицама из суседних, сигурних земаља, може да изда само Министарство унутрашњих послова. Али, овај формални чин никада није извршен тако да, како се закључује у вештачењу, одлука о отварању граница „никада није правно утемељена“.

        Наводи се да би вештачење научне службе немачког парламента могло савезну владу Ангеле Меркел да доведе у неприлике, јер су странке Алтернатива за Немачку (AfD) и Либерално-демократска странка (FDP) најавиле покретање истражне комисије на тему одговорности за прилив избеглица у Немачку уколико након недељних парламентарних избора уђу у Бундестаг.

        Подсећа се да и десно-популистичка AfD и FDP, према свим испитивањима јавног мњења, у недељу прелазе изборни праг и улазе у Бундестаг.

        Критика избегличке политике Ангеле Меркел темељ је успеха десних популиста из AfD, који би на овим изборима могли да постану трећа политичка снага у Бундестагу.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари