Американци траже да им Кина врати дрон који је снимао и „брзину звука под водом“

КИНЕЗИ ЋЕ ИМ ГА ВРАТИТИ ТЕК КАД ГА ДОБРО СНИМЕ И СВЕ „НАУЧНЕ ПОДАТКЕ“ - ПРЕСНИМЕ

  • Портпарол Пентагона Питер КУК изјавио да се Вашингтон обратио Пекингу са захтевом да дрон „одмах врати“ и да „поштује обавезе које има по међународном праву“. Нагласио је да се тај апарат користи за проверу салинитета и температуре океанских вода и провере брзине кретања звука кроз воду. Вероватно зато што је ово са „брзином звука“ главно и проблематично, Кук је одмах додао: „Ти океанографски подаци су нашој ратној морнарици потребни за свакодневне операције које се изводе у складу са међународним правом“
  • Пекинг само саопштио да се „инцидент“ решава уз коришћење „војних канала“
  • Огласио се и Доналд ТРАМП и оценио: „Кина краде беспилотни подводни апарат Ратне морнарице САД у међународним водама и одвози га у Кину. То је акт без преседана“

        ПЕНТАГОН је потврдио да је кинеска ратна морнарица „ухапсила“ његов подводни дрон у Јужном Кинеском мору.

        Званични представник војног врха САД, Џеф Дејвис, изјавио је да се „инцидент“ догодио у међународним водама и да САД траже од Пекинга да им тај апарат врати:

        „Кинески ратни брод је присвојио наш беспилотни подводни апарат у тренуцима када је океанографски брод Ратне морнарице САД USNS Bowditch покушавао да га врати. Брод кинеске морнарице ASR-510 приближио се Bowditch на растојање од 500 јарди (457,2m), спустио на воду мањи чамац и присвојио дрон. Инцидент се догодио у међународним водама приближно 50 морских миља (92,6km) северозападно од филипинске базе (користи је америчка морнарица) Субик-беј“.

        Дејвис тврди да је Bowditch успоставио контакт са кинеским бродом и да је затражио да му подводни дрон буде враћен.

Доналд Трамп

        „Ти захтеви су били игнорисани. Отад на враћању дрона радимо преко дипломатских канала. Нисмо очекивали такво држање од професионалних војника кинеске ратне морнарице“, признао је Дејвис.

        Нешто касније је главни портпарол Пентагона Питер Кук изјавио да се Вашингтон обратио Пекингу са захтевом да дрон „одмах врати“. И да „поштује обавезе које има по међународном праву“.

        Кук је нагласио да се тај апарат користи за проверу салинитета и температуре океанских вода и провере брзине кретања звука кроз воду.

        Вероватно зато што је ово са „брзином звука“ главно и проблематично, Кук је одмах додао:

        „Ти океанографски подаци су нашој ратној морнарици потребни за свакодневне операције које се изводе у складу са међународним правом“.

        Западни медији објављују да се радило о два подводна дрона, али да се Кинези другог нису домогли.

        Пекинг је званично саопштио да „инцидент“ решава са Американцима користећи „војне канале“.

        На све ово је - како се и могло очекивати - одреаговао Доналд Трамп:

        „Кина краде беспилотни подводни апарат Ратне морнарице САД у међународним водама и одвози га у Кину. То је акт без преседана“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари