Амерички сеизмолози се боје да раселина Сан-Андреас може уништити пола Калифорније

НЕКИ ПРОЦЕЊУЈУ ДА МОЖЕ ИМАТИ СНАГУ НУКЛЕАРНЕ БОМБЕ ОД НЕКОЛИКО СТОТИНА МЕГАТОНА

  • Налази се на додиру две тектонске плоче – Северноамеричке и Пацифичке, а најмања штета коју може нанети је – 2.000 погинулих и око 200 милијарди долара
  • Последњи велики земљотреси у том делу САД били 1857. и 1906-те године. Зато је директор Сизмолошког центра Јужне Калифорније Томас ЏОРДАН забринут: „Овде је све мирно дуже од једног века, а управо то изазива узнемиреност”

          ПОНОВО су кренуле приче о америчкој геолошкој раселини Сан-Андреас која може – може уништити „пола Калифорније”, а песимисти-лаици говоре о „половини САД”.

          Нове разговоре о „катастрофалном земљотресу”покренули су, међутим – научници, сеизмолози.

          Како је пренео британски лист Daily Express, амерички геолози и сеизмолози – окупљени 4. маја на Националној конференцији о земљотресима – упозорили су да се раселина Сан-Андреас налази у стању после којег може уследити разорни и смртоносни земљотрес.

          Да би били сликовитији и ближи уобразиљи савременог млађег човека, оценили да Сан- Андреас сада личи на „компјутер накљукан подацима који је потпуно спреман за рад”.

          Проценили су: ако земљотрес не буде јачи од 7,8 степени – може погинути око 2.000 људи, а штета ће бити око 200 милијарди долара.

          Међутим, истовремено су упозорили: удар лако може бити јачи

          Сан-Андреас је место – раселина –где се сударају две тектонске плоће – Северноамеричка и Пацифичка. Те плоће се примичу једна другој – за по центиметар годишње.

          Амерички геолози и сеизмолози процењују да се између тих плоча „скупио такав притисак да веома брзо може грунути”.

          Заправо, прибојавају се да је притисак већ толики да ће „ослобођена енергија бити упоредива са снагом нуклеарне бомбе од неколико стотина мегатона”.

          Уколико је ово тачно, земљотрес би могао да буде катастрофалан.

          Америчке научнике брину и две околности: што је око Сан-Андреаса већ дуже време све мирно и што су последњи велики земљотреси у том делу САД били 1857. и 1906-те године.

          Директор Сизмолошког центра Јужне Калифорније Томас Џордан зато отворено страхује: „Овде је све мирно дуже од једног века, а управо то изазива узнемиреност”.

          Он је властима Калифорније већ предложио да „ојачавају зграде” и „побошљају инфраструктуру”. Тако да би што мање пострадале од земљотреса.

          Џордан опомиње: „Посебну пажњу посветите водоводима и системима везе”.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари